Светот се бори со пандемија на ковид 19, а научниците стравуваат од уште полошо

7 февруари, 2021
896657_virus svinjski_1000x0

Иако светот веќе една година е фокусиран на борба против инфекцијата со ковид 19, научниците од друга страна работат напорно за да осигурат дека друг вирус нема ја предизвика следната катастрофална пандемија. Со оглед на тоа што Азија има голем број нови заразни болести и дека тропските региони имаат богат спектар на биодиверзитет, тоа значи дека тие исто така се дом на голем број патогени и ги зголемуваат шансите за појава на нов вирус. Една од нив е вирусот Нипа. Негов природен домаќин се овошните лилјаци. Стапката на смртност предизвикана од овој вирус е до 75% и нема вакцина против него.

Бидејќи вирусот Нипа е многу опасен – владите ширум светот веруваат дека има потенцијал за биотероризам и само на неколку лаборатории ширум светот им е дозволено да го растат и складираат. Истражувачки тим од Тајланд сè уште не бил во можност да обезбеди пари за да ја продолжи својата работа на вирусот Нипа. Без тоа, велат тие, поверојатно е појава на нова катастрофална пандемија.

Фокусирајте се на лилјаците затоа што шират многу вируси од корона


Супапорн Вачараплуесади е ловец на вируси. Таа раководи со Тајландскиот научен центар за инфективни болести – Тајландскиот Црвен крст во Бангкок. Во последните 10 години, тој беше дел од „Предвиди“, глобален проект за откривање и запирање на болести што можат да се пренесат од диви животни на луѓе. Таа и нејзиниот тим проучуваат многу животински видови, но нивниот главен фокус е на лилјаците, за кои е познато дека шират многу вируси од корона. Со земање примероци од илјадници лилјаци, Вачараплуесади и нејзините колеги открија многу нови вируси, претежно коронавируси, но и други смртоносни болести што можат да се пренесат на луѓето.

Вирусот Нипа на списокот на 10 најризични


Меѓу проучуваните вируси е и вирусот Нипа, чиј природен домаќин се лилјаците. Вирусот, според Супапорн Вахараплуесади, предизвикува голема загриженост затоа што нема протокол за третман, а предизвикува висока стапка на смртност од 40 до 75 проценти, во зависност од тоа каде избувна епидемијата. Тим „ловци на вируси“ од Тајланд не е сам во загриженоста за ширењето на епидемијата, бидејќи Светската здравствена организација прегледува голем список на патогени микроорганизми што можат да предизвикаат итни случаи во јавното здравство секоја година за да одлучат каде да ги насочат своите средства за истражување и развој . Тие се фокусираат на оние кои претставуваат најголем ризик за здравјето на луѓето, оние кои имаат епидемиски потенцијал и оние за кои нема вакцини. Вирусот Нипа е меѓу првите 10.

Španija, korona virus

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi