Тајни кои ги кријат светски познатите градби: На врвот на Ајфеловата кула се наоѓа стан

10 март, 2021
tower-1950742960720-830x0

Архитектонски дела кои станаа симболи на одредени земји и денес привлекуваат внимание. Некои поради нивниот чуден изглед, а некои поради одредени детали за кои нема стопроцентно точно објаснување.

Веројатно веќе сте чуле за некои од мистериите кои ги придружуваат ваквите дела, но за многумина е уште поголема веројатноста дека не знаеле за тоа.

Ајфеловата кула во Париз

На врвот на познатата Ајфелова кула се наоѓа стан, кој творецот на овој француски споменик го направил за одмор и прием на гости. Содржи дневна соба, две спални соби, кујна и бања. И, можете ли да замислите какво гледиште има? Денес, во него се наоѓа музејска поставка, која содржи и восочни фигури на Густав Ајфел и Томас Едисон, кои некогаш имале долг разговор таму.

Статуа на слободата во Њ

ујорк Многу туристи кои го посетуваат симболот на градот Њујорк пропуштаат еден многу важен детал. Во подножјето на оваа статуа има делови од скршен ланец. Статуата на слободата наполни 132 години! Причината за ова е едноставна. Оваа статуа жителите на Франција ја донираа на Соединетите Американски Држави по повод стогодишнината од почетокот на Американската револуција, а таа, покрај слободата и демократијата, го симболизира и укинувањето на ропството.

Kip slobode napunio 132 godine!

Кривата кула во Пиза

Иако многумина знаат за оваа привлечна италијанска зграда, вистината е дека никој навистина не знае кој ја изградил. Камбанаријата за катедралата во Пиза е изградена пред скоро 200 години, па се претпоставува дека тоа е главната причина зошто не се знае точно кој бил градителот.

toranj u pizi
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris