УРАН носи историски промени, од јуни следи разрешување, а во декември светот повеќе нема да биде истиот…

16 март, 2021
1615559226_road-2644144_1280

Астролошката Нова година започнува со влегувањето на Сонцето во знакот Овен (20 март), што значи дека сме под влијанието на 2020 година уште десет дена, а сега е финалето. Се истакнува знакот на Риби, последниот во Зодијакот, и тој претставува завршување на темата и подготовка за нов почеток.

Новата Месечина претставува почеток на последната фаза, рекапитулација на претходните дванаесет месеци. Во исто време, Сонцето и Месечината ќе бидат во соработка со Венера и Нептун – емоциите ќе излезат на површина. Може да се појави разочарување, тага, загуба, вина и самосожалување. Чувството дека личната моќ нè оставила. Ова е можност да се освестиме, бидејќи враќањето на старото е чисто уништување.

Живееме во време на драматични промени. Кармичкото ресетирање ја менува историјата на светот пред нашите очи. Дури и најмалата пригода е доволна бунтовничките маси да ги преплават улиците. Колку долго управувачката структура ќе се спротивставува зад добро утврдените sидови и затемнетите прозорци на автомобилите, опкружени со телохранители? Во страв, тие се повеќе притискаат со нови репресивни мерки и ги кршат човековите права, бидејќи веќе долго време не гледаат луѓе од другата страна.

  • Сатурн и Уран се улиците
    Секогаш кога имаме тешки аспекти помеѓу Сатурн и Уран, човековите и граѓанските права и слободата се во преден план, има револуции и удари. Улиците имаат моќ.

Кога астролозите ги анализираа моќните аспекти што ја обележаа 2020 година пред неколку години, многумина предвидоа војна, бидејќи за генерацијата што живее сега, војната е најлошото нешто што може да се случи. Можеме да кажеме дека тие „погодија“, затоа што ова што се случува е војна. Вака изгледа војната во новото време.

Прашањето тука не е дали ќе се случи промена, бидејќи таа е неизбежна, туку колку време ќе трае процесот. Тоа зависи од нивоата на колективна свест и подготвеноста на секој од нас за индивидуална револуција. Значи, ние сме во движење. Луѓето се инертни по природа, бидејќи тој потег подразбира лична одговорност.

  • Маскота на годината
    Квадратот на Сатурн и Уран, кој е „маскота“ оваа година, и тука ќе измеша прсти. Уран претставува повисок ум, а рационалниот ум на Сатурн и нивниот „судир“ ќе донесат нешто квалитативно ново.

Ние сме во фаза на еволуција кога треба да ги надминеме ограничувањата на рационалното и да воспоставиме рамнотежа со интуитивното. Сатурн има аналитичка и стратешка улога.

Сатурн го претставува стариот начин на размислување, прифаќајќи ги правилата на структурата што доаѓаат однадвор, на кои ние цврсто се придржуваме, бидејќи тие даваат чувство на сигурност. Уран ќе ја скрши таа структура и ќе донесе ослободување, бидејќи сè додека сме залепени за материјалното, не сме слободни. Ова не значи дека нашиот живот ќе се распадне, тој само ќе стане пофлексибилен, полесен, пофлуиден, ќе се отвориме за нови и неочекувани работи. Повеќе нема да трошиме енергија чекајќи резултати.

Јупитер и Сатурн се доминантна енергија во 2021 година и можеме да ја наречеме „револуција“, бидејќи претставува класичен конфликт на старо и ново, контрола и ослободување, природите во суштина им се спротивставуваат.

Квадратурата на Сатурн и Уран трае цела 2021 година и ќе продолжи и следната година. Првиот точен квадрат го имавме на 17 февруари, во текот на годината се очекуваат уште два, на 14 јуни и 24 декември. Првиот беше исклучително силен, затоа што запознавме нова енергија. Следниот во јуни може да донесе начини на разрешување, а резултатите од акцијата ќе се видат во декември.

  • Уран ќе го скрши стариот Сатурн и тоа нема да биде воопшто пријатно
    Оваа година, Уран влегува на сцената. Неговата симболика е Прометеј кој украл оган од боговите и им го дал на луѓето. Тоа е нова сила која доаѓа од далеку и ги крши границите поставени од Сатурн.

Судирот на овие две енергии воопшто не е пријатен, бидејќи ве тера да се движите и носи шокантни промени. Во споредба со 2020 година, кога нашата акција беше ограничена на крајните граници на издржливост, сега ќе имаме нешто сосема поинакво и на прв поглед „полесно“, бидејќи ќе мора да дејствуваме и да преземеме чекори, на личен и колективен план.

Клучниот збор е акција и тој мора да биде радикално различен, без разлика дали станува збор за индивидуа или за група. Уран бара од нас храброст, оригиналност и брзина на дејствување. Ако се обидеме сто пати да го решиме истиот проблем на ист начин, иако гледаме дека ништо не се менува, нешто не е во ред со нас и мора да го смениме начинот. Ако има двометарски ѕид пред нас, можеме да го удриме со главата во надеж дека ќе падне, и на крајот може да сфатиме дека е полесно да го прескокнеме.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris