Утре е ВЕЛИКА САБОТА: Ова се народните обичаи и верувања

30 април, 2021
b10affd3b9d9c51ad96e3f5c26ccc78de2a4bb35

Велика сабота или Велика сабота е христијански празник посветен на сеќавањето на погребот на Исус Христос и неговото слегување во пеколот, а воедно е и вовед во велигденските празници.

Велика сабота е ден пред Велигден, кога е завршена работата неопходна за одбележување на големиот празник. Куќата е подготвена и исчистена, во боја на јајца, по правило, рано наутро пред изгрејсонце. Во Хомоj, тој замесува торта – велигденска торта – украсена со босилек, како и помали колачиња.

Велика сабота е ден кога некој молчи и се моли. Тоа е денот кога Христос се спушти во пеколот за да им го проповеда евангелието на мртвите, за да покаже дека староста истече, што беше обележано со празнувањето на саботата, и започна ново време во кое денот на Неговото Воскресение беше прославено.

Вечерта, тој ден, покровот се вади пред храмот, се носи три пати околу црквата и повторно се спушта во гробот. Во југоисточниот дел на Банат, колачињата се месат и се носат на гробиштата по бдението. Гробницата е преплавена со вино и темјан. На Велика сабота нема работа на терен и жените не прават ракотворби.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris