Вечерва нѐ очекува неверојатна глетка на небото! Месечината ќе „задуши“ голем број sвезди со својот сјај!

22 август, 2021
375494_pexels-george-desipris-1276314_f

Вечерва ќе биде идеална можност да ја поминете ноќта под отворено небо

Месечината ќе доминира и ќе ја затемни светлината на голем број sвезди со својата осветленост.

Месечината патува околу Земјата во елиптична орбита, и за тоа време се оддалечува и се доближува до неа.

Според астрономите, најоддалечената точка на оваа елипса се нарекува апогеј и во просек е оддалечена околу 405.500 километри од Земјата. Најблиската точка е перигејата, и се наоѓа во просек околу 363.300 километри од Земјата.

Секој месец, Месечината го достигнува својот апогеј и перигеја. Полна месечина може да се појави во која било точка долж елиптичната орбита, но кога се појавува полна месечина на перигеја или во близина, таа изгледа малку поголема и посветла од типичната полна месечина.

Потоа се нарекува во жаргон наречен „Супермесечина“ и е неколку проценти навидум поголема кога се гледа од Земјата. Астрономите генерално не го сакаат овој темрин.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi