ВЕЧЕРВА ВО 21:22 ПОГЛЕДНЕТЕ ВО НЕБОТО: Се верува дека треба да се направи само ОВА и вашата желба сигурно ќе се оствари

22 септември, 2021
Screenshot_5

Од античко време, луѓето верувале дека на овој ден се остваруваат сите желби

Денот кога денот и ноќта траат 12 часа, не само што го означува почетокот на есента, туку и овој ден се смета за многу моќен период за ритуали и примена на бројни народни верувања и обичаи.

Ден за магија

Есенската рамноденица традиционално се славеше како втора, дива или зелена жетва, време на славење во чест на Мајката Земја и нејзините плодови. Вечерата на денот на жетвата е обичај што е постар од христијанството.

Во 21:22, погледнете во небото и повторете ја желбата трипати, бидејќи според народното верување, таа сигурно ќе се оствари.

Во време кога истата должина на ноќта и денот го најавува доаѓањето на зимата, овој празник беше симпатичен магичен гест кој требаше да обезбеди доволно храна за зимата со изнесување и јадење на најдобрите плодови од жетвата.

Според преданието, Бог на светлината ја загубил битката против својот мрачен близнак и алтер его, богот на темнината.

Замислете желба

На есенската рамноденица, се палат сини свеќи кои симболизираат есенски дожд и зелени за Мајката Земја и дивата жетва, за да покажат спојување на нерамни аспекти на животот и урамнотежено размислување.

Од античко време, луѓето веруваа дека на овој ден сите желби се остваруваат. Според популарното верување, ако во точниот момент на есенската рамноденица, во овој случај во 21:22 часот, некој гледа во небото, замислува желба и ја повторува трипати, таа сигурно ќе се исполни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris