5 најчести кошмари и нивното значење: Еден посебно се истакна во текот на пандемијата

19 мај, 2021
fantasy-28799841920-830x0

Бројот на пребарувањата за кошмари на Интернет значително се зголеми во последната година

Едно од најубавите чувства е кога ќе се завиткате во креветот после долг и стресен ден. Сепак, за некои, соништата понекогаш се полоши од реалноста, бидејќи имаат живописни кошмари, по што се чувствуваат уште поуморни.

Ако сте имале кошмари неодамна, не сте единствените. Бројот на пребарувањата за кошмари на Интернет значително се зголеми во последната година.

Кога станува збор за нагонот за разбирање на соништата, авторката на книгата „Сон“, Лаури Ловенберг, вели дека имаме кошмари кога потсвеста сака да ни помогне да поправиме некое вознемирувачко или тешко прашање во животот.

– Колку и да се страшни кошмарите, тие се добри за нас, бидејќи укажуваат на нешто што не е во ред, нешто што сме го игнорирале или го сториле лошо – објасни таа.

Кои се најчестите кошмари?

1. Змии

Со дури 9.200 месечни пребарувања, ноќните кошмари за змии се најчести. Лаури објаснува дека сонувањето змии честопати може да биде токсична личност во нашите животи и дека ова може да вклучи некој што покажува депресивно или летаргично однесување, што може да ни наштети на некој начин.

2. Губење на забите

Писателката вели дека соништата за губење на забите најчесто се поврзани со проблеми во комуникацијата. Приближно 5.500 луѓе го пребаруваат овој кошмар секој месец, и често е можно да се поврзе она што едно лице го кажало, што не било потребно, како што е откривање на нечија тајна.

„Ако редовно кажувате работи без да размислувате премногу, немате„ филтер“ или имате тенденција да кажувате работи за кои често жалите, веројатно ќе го имате овој кошмар“, вели Лаури.

Друг вообичаен елемент на овој сон е како ќе изгледате без заби. Ова обично се поврзува со свесна загриженост за тоа како другите ве доживуваат по она што сте го кажале и за што се каете – објасни таа.

Според нашето народно верување, овој сон има лошо значење – најавува смрт на блиска личност.

3. Некој ве прогонува

Приближно 1.500 луѓе го пребаруваат овој кошмар секој месец, а Лаури рече дека тој е предизвикан од избегнување и дека таа честопати го сонуваат луѓе кои бегаат од проблемите, наместо да ги решаваат.

– Овој сон ви дава до знаење дека колку подолго бегате од проблемот, толку потешко ќе биде да го решите со текот на времето, што ќе ви создаде сè повеќе главоболки – објасни Лаури.

4. Паѓање

Кога станува збор за кошмарите во кои паѓате, Лаури вели дека движењето надолу е клучно.

– Овој сон обично се појавува кога се чувствуваме изневерено од некој или нешто во реалниот живот – објасни таа.

– Кога вашите планови ќе пропаднат или не успеете да постигнете нешто за што навистина се грижите, резултатот од потсвеста може да биде сон во кој ќе паднете од голема висина и ќе влезете во непознатото – рече таа, додавајќи дека овој сон го пребаруваат околу 1.100 луѓе месечно.

5. Умирање

Смртта е крај на животот, но за умот што сонува за смрт, тоа е едноставно крај на животот каков што во моментов го знаете.

Околу 1.000 луѓе го пребаруваат ова секој месец, а Лаури рече дека може да сонувате за смрт кога нешто во вашиот живот завршува или се случуваат големи промени, на пример кога ќе ја прекинете врската, ќе ја напуштите работата, ќе се преселите или ќе дознаете дека сте бремени

Таа објасни дека тоа се моменти кои драстично го менуваат животот, а потсвеста ќе ги изедначи со смртта…

– Ако сонувате дека некој друг умира, тогаш веројатно има некаква промена во односот со таа личност.

Вообичаено е да се сонува дека нашето дете умира кога ќе дојдете во различни фази од животот: кога ќе започне да оди, кога оди на училиште, кога учи да вози, ќе венча итн.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi