Бања како лек: Рецептот е 39 °C и пријатна музика околу половина час!

21 февруари, 2021
gettyimages-895605810

Топла бања е идеален начин за релаксација на повеќето луѓе и наместо да киснете долго време, идеално е да поминете околу половина час во када, со релаксирачка музика како што се лесни балади.

Топла бања е навистина најдобриот можен лек за стрес, а идеално трае околу половина час со температура на водата од 39 ° C, покажа студија на британската компанија Bathstore. Според неа, повеќето луѓе се чувствуваат одлично после бањање, а идеален додаток на таквата релаксација се пенливи меури и музичка позадина.

Секој седми испитаник мора да свири музика со бања, а британската пејачка Адел се покажа како најдобриот избор за тоа.

Повеќе од една четвртина од испитаниците сакаат да лежат во када и да остваруваат телефонски повици и најчесто се јавуваат кај роднини или пријатели, додека 22 проценти од нив ќе подготват пијалок со бања, објавија истражувачите.

Идеално за викенд

Опуштањето на место што не ни го одвлекува вниманието, но ни овозможува да се фокусираме на нашите мисли, успешно ќе го расчистиме умот. Додавањето неколку капки есенцијално масло од еукалиптус и лаванда дополнително ќе поттикне релаксација, а уживањето во бањите особено се препорачува на крајот на работната недела.

Ако не можете да престанете да душкате и веќе со недели влечете симптоми на настинка, пробајте да го зајакнете имунитетот со топла бања. Вдишување на пареа ќе ја олесни проодноста на дишните патишта, ќе помогне при вртоглавица и ќе ги релаксира болните мускули. Неколку капки есенцијално масло од лимон и бор ќе имаат корисен ефект врз зајакнувањето на имунитетот.

Ја зајакнува меморијата

Потопувањето во топла вода со додавање на есенцијално масло од јојоба може да направи чуда за вашето тело, како и за умот. Покрај јојоба, есенцијалното масло од жалфија ќе ја изостри концентрацијата и ќе ги зголеми мемориските способности, покажуваат студиите.

Потопувањето во топла вода со додавање на есенцијално масло од јојоба може да направи чуда за вашето тело, како и за умот. Покрај јојоба, есенцијалното масло од жалфија ќе ја изостри концентрацијата и ќе ги зголеми мемориските способности, покажуваат студиите.

Природен лек за подобар сон

Бањата е природен начин за поттикнување на спиењето, а оваа практика се применува уште од времето на античките Египќани. Полека ја зголемува телесната температура и откако ќе излеземе од кадата и телото се врати во „поладна состојба“, мозокот почнува да лачи хемиско соединение мелатонин. Тоа прави да се чувствуваме поспани, а ефектот ќе биде уште поинтензивен ако во бањата се додаде есенцијално масло од камилица.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi