Дали се расправате на социјалните мрежи? Еве како тоа влијае на психата!

20 јуни, 2021
5303343_shutterstock-1763449082_ls-s

Иако можеби знаете дека вашата кавга нема смисла, не можете да застанете и да сфатите дека поминаа 30 минути од вашиот живот што не можете да ги вратите назад.

Дали го знаете тоа чувство на апсолутно гадење што ве фаќа кога читате или гледате нешто на социјалните мрежи за кое знаете дека не е точно? Или нешто со што воопшто не се согласувате. Ако одлучите да коментирате, мора да знаете дека ќе се вклучите во војна со потполни странци на Интернет иако можеби знаете дека вашата кавга нема смисла, не можете да застанете. Тогаш сфаќате дека поминале уште 30 минути од вашиот живот што не можете да ги вратите.

Расправијата со странци преку Интернет е исто толку лоша како искуството на прегорување на работа.

“Не можам да мислам на подобра работа што би можела да ја направиш за твоето ментално здравје отколку да престанеш да се расправаш со странци преку Интернет. Расправијата со странци преку Интернет може да има исто влијание врз твоето ментално здравје како и изгорување на работа”, вели Рејчел Стоун , тренерка за избегнување на овој синдром.

Еве ги последиците од караницата преку Интернет врз вашето ментално здравје:

  1. Се чувствувате повознемирено секогаш кога сте на социјалните мрежи

Вашите отчукувања на срцето се зголемуваат секогаш кога користите социјални мрежи, поради непознатиот одговор што може да го добиете вашиот пост или коментар. Оваа вознемиреност може да доведе до висок крвен притисок и повисок ритам на срцето.

  1. Повеќе сте под стрес

Ќе забележите дека имате помалку трпеливост.

  1. Имате несоница

Повторувањето аргументи на виртуелните страници, особено во дискусиите со странци, ве повредува. Расправијата преку Интернет ќе ве охрабри да ги повторите аргументите среде ноќ и да се обидете да го промените исходот од разговорот. Така го лишувате телото од скапоцен сон што не можете да го надоместите.

  1. Физички тешкотии

Стресот е позната причина за разни видови на физички заболувања, како што се дијабетес, псоријаза, висок крвен притисок, зголемување на телесната тежина, несоница и многу повеќе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi