Дали сте знаеле дека некои украсни растенија имаат ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА? Ви откриваме цветна терапија…

28 мај, 2021
54220cd96634f3fb00c360bf02faa4003b1f5d73

Цветната терапија е метод што се користи со векови

Лековитите способности не ги поседуваат само лековити билки, туку ова им се припишува и на украсните растенија! Цветната терапија е метод на работа со различни цвеќиња, кој се базира на нивниот изглед, мирис, екстракт, боја и енергија.

Африканска љубичица

Ова растение придонесува за заздравување на тешките духовни состојби, ослободува стара, тешка енергија и отвора простор за чиста и позитивна енергија. Покрај тоа, тие се одлични за чистење на просторот, но и за чистење на сопственото физичко тело. Виолетовата боја на ова растение е боја за која се верува дека има лековити својства.

Гарденија

Гарденијата е растение кое е одлично за сите луѓе кои страдаат од хроничен стрес, акумулиран замор и чувство на безнадежност поради натрупаните обврски. Нејзините цвеќиња ги отстрануваат стресните емоции од секојдневниот живот и поттикнуваат смеа и забава за целото семејство во чие опкружување се одгледува гарденијата.Ова растение шири енергија на софистицираност, позитивни мисли и соништа. Тоа ќе помогне да се заборават сите стресови и грижи што е можно полесно.

Вдишување на мирисот и енергијата на ова растение и останување во неговото опкружување придонесува за раст на коските, олеснува проблеми со бубрезите, ревматизам, епилепсија, ишијас, ја намалува нервозата и делува олеснувачки на нервните клетки.

Бамбус

Ова е исклучително популарна билка поради нејзината отпорност и декоративен изглед. Претставува издржливост и виталност, долг живот и младост. Ги неутрализира негативните влијанија од околината и може да расте во екстремно негостопримливи услови. Ги охрабрува дипломатските односи и добрите финансиски можности доколку биде сместена во канцеларијата.

Јоргован

Јоргованот е прекрасен смирувачки цвет кој помага во борбата против метежот и вревата, стресот поради секојдневните натрупани обврски и брзањето во секојдневниот живот. Тој е погоден за луѓе кои страдаат од вознемиреност или депресија, но исто така и за оние кои се осамени во текот на денот во нивниот дом. Енергијата што ја емитира ова растение е дека сите иритирачки, депресивни мисли мора да бидат заменети со позитивни ставови и чувства.

Позитивно влијае на позитивната атмосфера во целиот дом, меѓу членовите на домаќинството и буди убави емоции. Идеално е да биде во просторијата каде го поминуваме поголемиот дел од денот. Поради својата позитивна енергија што ја шири и повикувањето на среќата во домот, ова растение се нарекува и среќен бамбус.

Каранфилче

Ова е цвет на љубовта и пријателството, и според античките легенди, се верува дека исто така ја поттикнува плодноста во домот во кој е засаден. Кога се одгледува дома, придонесува за зајакнување на страста и чувството за заедница, како резултат на што успева да го реши проблемот со депресија, осаменост и анексија во домаќинството.

Се верува дека шири топла енергија, поради што ја бара и дека се одгледува во топли услови, на топло место во домот, со цел да се испушти и оваа енергија. Кога ќе почне да се суши, и покрај редовното наводнување и грижа, тоа е првиот знак дека духовната и емоционалната состојба на домаќинството се влошила поради некои надворешни околности.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi