Еве ги сите омилени пијалоци низ целиот свет!

20 февруари, 2021
bar101-cocktails-504754220-580e83415f9b58564cf470b9

На Балканот, типичен пијалок е ракија, во арапските земји силен пијалок со вкус на анасон, на Филипини и Нигерија вино од палма.


Кока Кола е дефинитивно број еден пијалок по избор за Американците, а чајот без сомнение ја симболизира Индија, но овие пијалоци се чести и во разни други делови на светот. Сепак, постојат некои национални пијалоци кои се пијат само во одредена земја или провинција, како што е случајот со ракијата на Балканот и аракот во арапските земји.

Апсинт – Франција
Агуардиенте – Колумбија и Еквадор
Аквавит – Данска
Алмдудлер – Австрија
Арак – Израел, Либан, Ирак
Аракви – Еритреја
Бајтра – Малта
Балсам – Летонија
Бечеровка – Чешка
Чај од бедуин – Египет
Беликин – Белизе
Кисела ракија – Кипар
Браннвин – Шведска
Бренвин – Исланд
Бругал – Доминиканска Република
Цезар – Канада
Каипириња – Бразил
Кастел Стаут – Камерун
Селтиа – Тунис
Чај – Азербејџан

Чибуку – Зимбабве
Чича – Венецуела
Кокосов лист – Шри Ланка
Џин – Англија
Џинџинха – Португалија
Гуаро – Костарика
Гинис – Ирска
Хавајски види ветре – Хаваи
Пиво Хинано – Тахити
Хорилка – Украина
Ирски виски – Северна Ирска
Кока Кола – САД
Enенвер- Холандија
Кафе – Фиџи
Крик – Белгија
Куче Куче – Малави
Кумис – Монголија
Грапа – Италија
Магреб чај од нане – Мароко
МаоТаи – Кина
Мастика – Македонија
Мате – Аргентина
Мекинг виски – Тајланд
Мохито – Куба
Моси – Замбија
Планината Геј Рум – Барбадос
Узо – Грција
Палинка – Унгарија
Палмо вино – Филипини и Нигерија
Виски „Пендерин“ – Велс
Писко – Чиле
Кисело Писко – Перу
Ракија – Словенија и Босна и Херцеговина
Рум Барбанкур – Хаити
Чај Rooibos – Јужна Африка
Јамајкански рум – Јамајка
Рум – Никарагва
Саке – Јапонија
Сангрија – Шпанија
Шнапс – Германија
Секо Херерано – Панама
Шах Хавааш – Сомалија
Сингани – Боливија
Виски со еден слад – Шкотска
Соју – Кореја
Татанка – Полска
Чај – Индија
Теј – Етиопија
Текила – Мексико
Туица – Романија
Пиво ВБ- Австралија
Витало – Конго
Вотка – Русија
Вададли – Антигва

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi