Истражувањата покажаа: Холанѓаните работат најмалку часови неделно, еве други земји кои се идеални по тоа прашање!

1 март, 2021
canal-2659062-1920-297178-725x483

Многу луѓе се незадоволни од нивната моментална работа од една причина – тие работат премногу часови неделно. Покрај задолжителните 8 часа, тие често престојуваат во канцеларии и работат прекувремено, така што секогаш им недостасува време за некои работи што сакаат да ги прават во слободно време.

Ако е така, можеби ќе размислите да се преселите во Холандија – земјата со најкратко неделно работно време во светот. Американската технолошка компанија Бамбус ХР неодамна направи инфографик користејќи статистички податоци од Организацијата за економска соработка и развој за да открие во кои земји во светот луѓето работат најкратко. Во Холандија, жените работат 25 часа неделно, а мажите 34 – во просек луѓето работат 29 часа и имаат околу 8 часа повеќе слободно време од Британците – кои работат 37 часа неделно.

Друга добра вест е дека стапката на вработеност во Холандија е 76 проценти, така што наоѓањето работа не претставува проблем. Иако е уште полесно да се најде работа во Исланд, бидејќи стапката на вработеност е за 10 проценти повисока отколку во Холандија, нивната работна недела има 39 часа. Додека уживаат во разни хоби и активности, луѓето во Јужна Африка работат 43 часа неделно и вработуваат ист процент на луѓе. Турција и Колумбија се земјите со најдолга работна недела – дури 48 часа, пренесува LADbible.

Според статистичките податоци, Европејците имаат најкратка работна недела – 15 од 16 земји на скалата се наоѓаат на овој континент.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris