Карантин и алкохол: Откријте каков вид на алкохоличари сте!

27 февруари, 2021
cugeri

Глобалните истражувања покажуваат дека повеќето граѓани ја зголемија потрошувачката на алкохол за време на пандемијата, а експертите ги дефинираа видовите на пандемиски шеќери, со совети како да се одржи контролата.

Алкохолот стана една од „алатките“ за Велика Британија да се справи со последиците од пандемијата, според студијата заснована на глобалното истражување за лекови во септември минатата година, во кое скоро половина од Британците, или 48 проценти, признале дека уште од пандемијата се троши повеќе алкохол.


Еве ги категориите алкохоличари дефинирани според навиките на консумирање алкохол, во зависност од тоа кога и колку пијат, дали пијат сами, дали можат да одолеат на нагонот за втора, трета… Во исто време, постојат совети за тоа како треба да ги поправите навиките за пиење, за да не завршите во – алкохолизам.

Викенд хедонист

Луѓето од оваа категорија генерално не пијат во текот на неделата. Но, нивната воздржаност од понеделник до четврток ги наведува само да се релаксираат за време на викендот.

Така сте работеле напорно цела недела и се чувствувате како да заслужувате викенд без ограничувања. Разбирливо, но и опасно размислување. Моделот на прекумерна потрошувачка на алкохол за време на викендот може да доведе до голем број здравствени проблеми на долг рок.

Како камила

Со недели, можеби месеци, можете лесно да преживеете без алкохол, но кога ќе дојде тој ден – ќе ги наполните сите грпки во кои има место. CleanCo вели дека ова е типично за луѓе на возраст од 35 до 44 години.

Добро е да се задржи оваа навика под контрола, да се избегне да се најдете себеси среде непријатни хедонистички сцени, треба да се разбере дека со оваа навика го збунувате вашето тело: Од една страна, држете се до крајности и не консумирајте алкохол со месеци, а потоа одеднаш испијте еден тон алкохол. Обидете се да работите на кршење на овој циклус, за да постигнете рамнотежа.

Метроном со мерка

Метроном ужива во пијалок секој ден. Чаша или две со вечера или ручек. Не пијат за да се опијанат. Тоа е дневен ритуал во кој потрошувачката останува конзистентна и ретко се претвора во прекумерна. Според студијата, поверојатно е дека е постара од 55 години.

Тркалото на среќата се врти

Од успех во бизнисот што треба да се слави, а всушност сте премногу уморни, преку стрес, бројни предизвици, лоши вести… Понекогаш може да ви се чини дека пиењето е единственото нешто што ви помага да чувствувате позитивни чувства или да ги ублажувате негативните оние. Излегувате надвор од мерките за да ги преживеете падовите и да можете да продолжите и по успехот.

Сирена на крај

Поради пандемијата на вирусот корона, многумина работат од дома, што во голема мера ги замагли границите помеѓу приватниот и деловниот живот. Значи, на крајот на работниот ден може да бидете во искушение да испиете чаша пијалок, да ги ’одделите’ тие два дела од вашиот живот и да означите дека започнува слободното време.

Според истражувањето, мажите на возраст меѓу 35 и 44 години најверојатно ќе се здобијат со оваа навика.

Момент да се убие монотонијата

Аеродромот е едно од местата каде што можете да земете чаша вино во кое било време од денот или ноќта, бидејќи некаде во светот секако е вистинското време да го сторите тоа.

Монотонијата исто така може да се појави за време на пандемија, а недостаток на рутина исто така може да направи да се чувствувате како да ви треба пијалок.

ЗООМ

Пијалоците порано беа дел од фолклорот кога се дружевме со пријатели во кафуле, па дури и сега честопати се случува многумина да се соберат преку Зум да направат заеднички тост. Експертите проценуваат дека ќе има повеќе жени во оваа категорија.

Кругот на среќата

Неделата ја започнувате вооружени со поздрави намери, но до 17 часот во понеделник сите ваши намери пропаѓаат и одлучувате да ги преместите сите одлуки во следната недела. Ова најчесто им се случува на оние на возраст меѓу 25 и 34 години, велат експертите.

Значи, ако поради некоја причина сте ги одбиле добрите намери, размислете дали можеби сте перфекционист? Кога ќе примениме такво размислување на алкохолот, тоа би значело: дали размислувате на начин да биде или сè или ништо – или ќе престанете да пиете воопшто, или одлуката да престанете да се префрла на друг понеделник

Здрава врска

Некои започнаа да се сомневаат во нивната врска со алкохолот порано, а потоа продолжија за време на пандемијата. Ова доведе до висока свесност во проценката кога и колку алкохол ќе консумирате.

Со намалување или целосно елиминирање на алкохолот, сте направиле чекор кон трезвеност, што за некои значи дека тие воопшто не пијат, а за други дека веќе не пијат. Ова е прекрасно време да уживате во зголемената продуктивност, енергија и квалитет на живот што ги носи здравиот однос со алкохолот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi