КОЛКУ БОИ ГЛЕДАТЕ НА СЛИКАТА? Хаос на Твитер – Луѓето полудеа – дали вие го знаете ОДГОВОРОТ?

10 февруари, 2021
367325_paint-2985569-1920_f

Илјадници луѓе на Твитер се судрија околу тоа колку бои виделе на розовата слика. Нивните одговори се движеа од три до 39, а прашањето е колку бои гледате?

Нема точен одговор на шарената загатка што ги полуде луѓето на Интернет, но сите се убедени да гледаат 10 или 11 различни бои.

Колку вие гледате?

Едно лице одговори: Избројав 26 на мојот iPhone. Според истражувањето, оптичката илузија е поврзана со ефект што првпат го опишал физичарот Ернест Мек уште во 1865 година.

Тој објасни колку е лесно да се разликуваат боите кога се допираат, но не и кога се одделуваат. Исто така, физичарот објаснува дека конфузијата во нашиот мозок настанала како последица на фотосензитивното ткиво во очното јаболко.

Имено, додека окото ја гледа сликата, таа испраќа сигнали во боја назад до мозокот, а тоа може да доведе до толкување на две различни нијанси како исти.

Различни екрани и нивните големини исто така можат да компресираат пиксели на слики на различни начини, што доведува до дополнителна конфузија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi