Крај на мамурлакот! Професорот разви алтернатива за алкохолот, по која нема да бидете уморни следниот ден!

4 март, 2021
rum rakija alkohol piće , čaša flaša_400x0

Сигурни сме дека го знаете тоа. Најдоброто време од животот го поминувате навечер, се забавувавте и се чувствувавте како целиот свет да ви припаѓа вам. Следниот ден, сепак, сè е поинаку. После таква ноќ, секое движење е болно одеднаш, имате главоболка и не се сеќавате на половина од работите. Но, што ако воопшто не мора да биде така?


Денот по пијана ноќ обично не е забавен. Особено ако сте на забава каде алкохолот се меша со едно задоволство, а вие самите не знаете колку чаши пиевте всушност. Иако со алкохолот треба да се постапува со внимание и знаење, понекогаш алкохолните пијалоци едноставно припаѓаат на животот. Сепак, по немирните прослави, мамурлакот можеби е минато. Познат професор од Англија измислил пијалок кој наскоро може да биде замена за алкохол.

Водечкиот психофармаколог Дејвид Нут работи на намалување на штетата поврзана со алкохол веќе 30 години. Пред околу 15 години, тој одлучи дека наместо да се обиде да ја ублажи штетата, ќе биде подобро да создаде нетоксична верзија на алкохол. Неговото истражување го навело да синтетизира соединение наречено Алкареле. Се вели дека оваа безопасна алтернатива на алкохолот ги има истите ефекти за кои пиеме алкохолни пијалоци – чувство на спокојство, релаксација и социјално расположение.

Сепак, за разлика од вистински опоен пијалок, Алкарел не предизвикува негативни ефекти следниот ден. Не постои ризик од главоболка, гадење или губење на меморијата со ова соединение. Професорот Нут вели дека е убеден во ефикасноста на супстанцијата затоа што тој самиот ја испробал. Сепак, како нова синтетичка хемикалија, таа мора да помине ригорозни тестови за безбедност што ќе траат две години и ќе чинат околу 20 милиони фунти (приближно 23 милиони евра).

За да ја создадат Сенти, Нут и неговиот тим истражувачи пребараа илјадници бази на податоци и пронајдоа бројни растенија кои произведуваат супстанции кои делуваат во системот ГАБА, како и други растенија кои ја забрзуваат нивната апсорпција. Причината зошто овие состојки не спаѓаат во законот за психоактивни супстанции е тоа што тие веќе долго време се одобруваат како храна или додатоци на храна.

Така, последниот пијалок содржи 4 растенија кои произведуваат супстанции слични на ГАБА, приближно три растенија кои се апсорбираат побрзо во мозокот и бојата. „Ние користиме капина, која е пријатна боја, но исто така го олеснува внесувањето на супстанции во мозокот“, рече Нут за избор на природна боја што на пијалокот му дава розова боја.

Ако сакате да избегнете негативни влијанија следниот ден, но сметајте на тоа дека мора да платите дополнително за тоа. За половина литар Сентиа плаќате 34,71 евра за две деца 16,20 евра. Што се однесува до цената, пијалокот е еднаков на луксузниот алкохол.

И, како вкус има оваа алкохолна алтернатива?

Според новинарот Симон Доерти, пијалокот има сладок вкус на дрвенеста билка и потсетува на мешање на варено вино со напитокот Bloodi Mary.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris