Научниците тврдат: Како што стареете, полесно е да се „преживее“ мамурлакот

24 април, 2021
dreamstime_l_87644983

Ако сепак мислите дека мамурлакот се влошува како што стареете, оваа студија може да ве убеди во спротивното. Како што стареете, мамурлакот станува сè полесен, бидејќи се намалува чувствителноста на болката

Сите сме слушнале барем еднаш од постарите дека колку е си постар, потешко е да се трпи алкохолот и излегувањето до доцна навечет. Сепак, студија спроведена од Универзитетот во Утрехт тврди дека тоа не е така.

Пишувајќи во списанието „Алкохол и алкохолизам“, експертите велат дека како што се зголемуваат одговорностите на работа и во семејството, штетните ефекти на алкохолот и пиењето всушност се намалуваат.

Многу луѓе тврдат дека ги знаат своите граници кога станува збор за алкохолот, а експертите, од друга страна, тврдат дека тоа колку се чувствувате пијани може да биде добар показател за тоа колку сте мамурни.

– Тежината на мамурлакот се намалува со возраста, дури и кога контролирате колку пиете. Помладите возрасни групи имале најголем мамурлак, со што мамурлакот се намалувал како што старееле, а кај постарите возрасни групи мамурлакот бил многу мал или отсуствувал. Врската помеѓу возраста и тежината на мамурлакот е силно посредувана од субјективната интоксикација. Чувствителноста на болка се намалува како што старееме и ова може да биде причина за намалување на сериозноста на мамурлакот – велат експертите.

24sata

За да ги добијат овие резултати, експертите направиле истражување во Холандија. Од 761 учесник, 61 процент биле жени и сите биле на возраст меѓу 18 и 94 години.

Експертите ги проценувале податоците кај оние кои консумирале алкохол најмногу и најчесто во текот на двомесечниот период.

Откриле дека помладите генерации консумираат повеќе пијалоци отколку постарите луѓе и дека мажите обично консумираат повеќе од жените.

За време на квизот, експертите ги прашале учесниците за нивната потрошувачка на алкохол помеѓу јануари и март 2020 година.

– Во тој период немаше ограничувања (поради корона вирусот) во баровите и клубовите што може да влијаат на резултатот од студијата – потврдија експертите, пишува The Sun.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi