Од прекрасни облини до ‘heroin chic’: Како идеалот за убавина се менувал низ историјата!

1 март, 2021
76cc2cad4f877e54802071a39d0bf07d5c9c8857_articlemain

3-минутното видео на Buzzfeed ја раскажува приказната на прекрасен начин за тоа како идејата за ‘совршено’ тело на една жена се менувала низ вековите. И да бидеме јасни, ова не е неколку години, туку период од дури 3.000 години.

Сè започнува со антички Египет во кој еден од главните симболи на убавина беше долга коса во плетенки. Се третира нај физички најлуксузната ера на ренесансата, како и викторијанската ера во која се претпочитаат поцелосни жени, бидејќи она што денес го нарекуваме прекумерна тежина тогаш се сметаше за показател за здравјето и богатството, а убавината на 90-тите години, означена како ‘heroin chic’.

Кога сè ќе се додаде и одземе, едно е сигурно: поимот за убавина постојано се менува, или како што рече Хераклит одамна: „Во светот само промената е постојана“. Она што исто така треба да биде постојано е љубовта кон сопственото тело, какво и да е тоа. И свеста дека луѓето ќе ве доживеат како убави се додека вие самите се чувствувате така.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris