Овој предмет во продавница никако не смеете да го допирате! Толку е валкано што дури и влажните марамчиња нема да помогнат!

1 март, 2021
332537_woman-in-yellow-tshirt-and-beige-jacket-holding-a-fruit-3962285_f

Овие мерки вклучуваат редовно миење на рацете, одржување на физичко растојание и носење заштитна маска.

Иако вакцинацијата против ковид-19 е во тек низ целиот свет, сепак не е ни најмал момент за целосно опуштање. Сè уште треба да следите одредени хигиенски навики, а има и неколку основни совети за хигиена што треба да ги следите за да се заштитите од вируси или бактерии.

Имено, една од највалканите предмети што се наоѓаат на пазарите е корпата за купување. Овие корпи се полни со бактерии. За разлика од другите предмети што клиентите често ги допираат, корпите имаат најголем потенцијал за пренесување бактерии од една на друга личност.

Експертите наведуваат дека рачките на корпите поретко се чистат редовно, па дури и кога се дезинфицираат, тешко е да се направи тоа детално и темелно.

„Речиси е невозможно да се избришат сите површини што луѓето би можеле да ги допрат. За разлика од количките, тешко е да се држи корпата подалеку од лични предмети и облека“, рече педијатарот Лиен Постон.

За да се заштитите од микробите, препорачливо е да користите колички за корпи наместо корпи. Можете лесно да ја избришете рачката на количката користејќи антибактериски марамчиња.

Кога ќе завршите со шопинг, дезинфицирајте ги рацете. Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) советуваат употреба на средство за дезинфекција што содржи најмалку 60% алкохол.

Дури и кога ќе заврши пандемијата, имајте ги на ум овие совети бидејќи тие ќе ве заштитат од микроби, вируси и бактерии на кои може да бидете изложени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris