Проверете дали можете да ги видите сите бои: Погледнете ја сликата и откријте дали припаѓате на РЕТКИТЕ што го гледаат целиот спектар!

6 февруари, 2021
20210206_230314

Само 25 проценти од луѓето можат да го видат целиот спектар на бои на оваа слика!

Факт е дека секој од нас има ограничени способности да види одредени бои, и колку ќе ги видиме и како, зависи од конусните клетки во очите. Овие клетки функционираат како фоторецептори, а бројот на клетки што ги имате влијае на тоа колку спектар на бои можете да разликувате.

Едноставен тест креиран од професорката Дијана Дервал е достапен на Интернет, што може да ви помогне да одредите како ги гледате боите. Прво погледнете ја фотографијата, избројте колку бои можете да разликувате, а потоа погледнете ги одговорите.

Едноставен тест креиран од професорката Дијана Дервал е достапен на Интернет, што може да ви помогне да одредите како ги гледате боите. Прво погледнете ја фотографијата, избројте колку бои можете да разликувате, а потоа погледнете ги одговорите.

Помалку од 20

Ако видите помалку од 20 бои, имате дихроматско гледање. Ова значи дека имате само два вида конусни клетки. „Не грижете се, во добро друштво сте, бидејќи и кучињата го имаат тој вид“, се шегува професорот Дервал. Веројатно сакате да носите облека во црна, беж и темно сина нијанса.

Околу 25 проценти од човечката популација има дихроматска визија.

Помеѓу 20 и 33 бои

Ако видите од 20 до 33 бои, имате трихроматско гледање. Ова значи дека имате три вида на конусни клетки во вашите очи и подобро можете да видите виолетова, темно сина, зелена и црвени нијанси.

Околу 50 проценти од популацијата има трихроматска визија.

Помеѓу 34 и 39 бои

Ако сте виделе помеѓу 34 и 39 бои на сликата, имате тетрахроматско гледање! Слично на пчелите, имате четири вида конусни клетки во вашите очи и можете да ги видите повеќето бои во спектарот на видлива светлина. Шансите се дека не ви се допаѓа жолтата боја.

Околу 25 проценти од луѓето во светот можат да ги видат сите бои на спектарот!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi