Заспивате и имате ЧУВСТВО ДЕКА ПРОПАЃАТЕ? Еве ЗОШТО се случува тоа!

14 февруари, 2021
Screenshot_1

Дали некогаш, во моментот кога ќе заспиете, сте се затресле заради чувство на пропаѓање? Не сте единствените. Овој феномен е многу чест и се нарекува хипнотичко грчење.

Експертот за спиење д-р Вилијам Колер вели дека 70 проценти од луѓето барем еднаш доживеале невообичаен грч или чувство на колапс кога ќе заспијат.

– Хипнотичко грчење е нормална појава. Тоа се однесува на физичко искуство во кое мускулите се контрахираат, а екстремитетите или целото тело се грчат. Обично се јавува кога телото преминува од будност во сон и трае половина секунда или помалку, па затоа не се смета за опасно – објасни д-р Колер .

Ненадејните грчеви може да бидат предизвикани и од несоница

– Всушност, го принудувате вашето тело да остане будно, а тоа не го сака тоа. Кога ќе се појави хипничен грч, тоа е знак дека телото ќе изгори од првата фаза на спиење до РЕМ фазата – додава д-р Колер.

Спиењето се состои од неколку фази, а нивните циклуси се повторуваат четири до пет пати во текот на ноќта.

– Вашата контрола над движењата на мускулите во сон е различна од онаа кога сте будни, па екстремитетите ви се грчат. Не грижете се, не е чудно ако почувствувате пропаѓање кога ќе заспиете. Исто така, не е опасно, затоа не треба да се грижите за тоа – рече експертот за спиење Рафаел Пелахо од Центарот за медицина за спиење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi