ЗБОГАТЕТЕ СЕ! Еве како да стигнете до првиот милион, повеќе од 100 богати луѓе ја споделија тајната за тоа како да се стане богат, само следете ги чекорите!

26 февруари, 2021
pexels-photo-164474_1000x0

Еден човек научил совет од милионер за тоа како да се постигне големо богатство. На негово изненадување, тој откри навика што скоро сите ја бараа

Томас Корли помина многу години интервјуирајќи многу богати бизнисмени и, меѓу другото, запиша различни совети од нив. Иако фокусот на нивниот бизнис варира, дури 80 проценти од анкетираните 177 милионери ја делеле истата навика за штедење што им давала добра основа за иднината.

Колку треба да одвојувате од приходот?

„Милионерите кои се здобиле со имот со свои напори, обично поставиле цел во своето време пред милионерите да заштедат од 10 до 20 проценти од својот приход“, напиша Корли. Според Св. Луиските федерални резерви во Работните луѓе во Соединетите држави ќе заштедат околу 8% од приходот, во Велика Британија 8,21%. Но, ако сакате да ги следите стапките на луѓето со кои зборуваше Корли, сè уште не е доцна.

Ај Бел, компанија за финансиски услуги, спроведе истражување кое ќе му овозможи на 22-годишен Британец да издвои 18 фунти неделно и 78 фунти месечно за да стане милионер до 65-та година од животот. Сепак, со текот на годините, Британците треба да одолговлекуваат сè повеќе. За 25 години тоа е 105 фунти месечно, за 35 години дури 296 килограми месечно. Но, тие сепак можат да заштедат еден милион.

Треба да инвестирате во акции што е можно поскоро

Ова е можно со помош на редовна заштеда и сложена камата и истражување на сметката за предноста на британската штедна сметка Lifetime ISA, со која е можно да се добие годишно зголемување до 25 проценти од владата. Секако, важни се редовните и систематски заштеди.

Лора Сутер од Ај Бел вели дека најдобро е да започнете да штедите и да инвестирате од мала возраст, бидејќи на тој начин можете да го користите интересот подолго. „Инвестирањето во берза е ризично, но на долг рок, акциите имаат многу поголем принос од другите форми на заштеда“, објасни Сутер.

„Милионерите имаат една голема предност. Времето е на нивна страна. Благодарение на тоа, заштедите можат да изгледаат навистина долгорочно. И иако понекогаш доаѓаат тешки времиња, нивните заштеди ќе растат и ако инвестираат на вистински начин, тие можат да станат вистински милионери “, заклучи Сутер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi