Жена стана жртва на редок и мистериозен феномен, никој сè уште не знае како е тоа можно, но утврдено е дека човек може буквално да започне да гори од чиста мира!

16 март, 2021
траќ

Доцна во ноќта на Бадник 1885 година, во мал земјоделски град во Сенека, Илиноис, жената по име Матилда Руни се разгоре во пламен. Кога се случи, таа беше сама во својата кујна. Огнот брзо го изгоре целото тело, се освен нејзините стапала. Инцидентот му го одзеде животот и на нејзиниот сопруг Патрик, за кого беше откриено дека се задушил од гасови во друга просторија во куќата.

Трагедијата ги збуни истражителите. Немаше причина да се сомневаме. Руните се опуштија таа вечер и пиеја виски. Земјоделецот кој помина неколку часа со нив, не забележа ништо необично. Понатаму, не може да се најде никаков извор на палење за телото. Иако пламенот бил доволно силен да ја претвори Матилда Руни во пепел и неколку фрагменти од коска, тие не се прошириле на остатокот од просторијата. Огнот како да започнал во нејзиното тело и останал ограничен на нејзиното тело.

Семејството Руни се чинеше дека стана жртва на реткиот и енигматичен феномен на спонтано исцрпување на луѓето.

Спонтаното согорување на луѓето е мистерија со импресивно литературно педигре. Херман Мелвил и Николај Гогол го искористија за испраќање ликови во нивните романи „Редбурн“ и „Мртви души“. Но, најпознатиот случај во фантастиката е јазикот на Bleak House од Чарлс Дикенс, каде што лигавиот алкохоличар, трговец со ѓубре, г. Крук, завршува како куп пепел на подот.

Во предговорот на книгата Црна куќа, напишана откако романот веќе беше објавен во сериска форма, Дикенс ја бранеше употребата на спонтано согорување од обвинувања за неверојатност, повикувајќи се на неколку познати случаи и пресуди на еминентни лекари дека такво нешто навистина било можно. „Јас нема да ги напуштам фактите“, заклучува тој со типична дикенјанска панаша, „сè додека не дојде до значително спонтано палење на сведоштвата за кои обично се добиваат човечки појави“.

Описите на спонтано изгорување на човекот датираат од 17 век, со голем број случаи забележани во 19 век и неколку во 20 и 21 век. Вкупно, се пријавени неколку стотици можни случаи. Иако научната поддршка за спонтано согорување на човекот била послаба отколку што изјавил Дикенс, за него често се зборувало во негово време.

Јавноста генерално го прифати ова како реалност врз морална основа. Theртвите често биле алкохоличари и прекумерна тежина и биле повеќе жени отколку мажи, па општо било мислењето дека станува збор за еден вид одмазда за развратниот начин на живот. Оваа идеја е засилена со ужасни извештаи во весниците за сомнителни случаи. Конечно, таа интуитивно чувствуваше дека телото заситено со запалива материја – алкохол – ќе стане запаливо.

Сега важно прашање: Дали е спонтано човечко согорување? Дали е тоа можност за ненадеен пламен или е друга работа за која сите треба да се грижиме?

Одговорот е скоро сигурно не. Ниту едно од предложените научни објаснувања за тоа како телото би изгорело спонтано во пламен не го издржа тестот. Некои од рано предложените механизми се потпираат на застарени медицински идеи, како што е идејата дека воспалението може да биде резултат на нерамнотежа на телесните хормони. Ниту викторијанското објаснување дека алкохолот го прави телото запаливо, не работи, имајќи предвид дека концентрациите на алкохол се премногу ниски дури и кај најсилните луѓе и дека ќе биде потребен надворешен извор на палење.

Во 20 век, форензичарите забележале „ефект на фитил“ во кој облеката што ја носела жртвата може да апсорбира стопена маснотија, дејствувајќи како фитил во свеќа и создавајќи услови телото да дува подолг временски период. Експериментите покажаа дека овој ефект може да произведе многу невообичаени карактеристики поврзани со спонтано согорување на некоја личност, како што е целосно или скоро целосно горење на телото. Веројатно објаснување за сомнителни случаи на спонтано согорување на лице е дека постои надворешен извор на палење – кибрит, цигара, електрична искра – што го активира ефектот на осигурувач, но доказите за тоа се уништуваат од пожар. Иако алкохолот не го прави телото запаливо,

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi