Зошто јавните тоалети не се до подот? Сигурно претпоставувате која е причината!

30 јануари, 2021
880439_screenshot-20210129-183238_ls

Јавните тоалети сигурно не се меѓу најпријатните места што понекогаш мора да ги посетиме.

Сигурно има меѓу вас оние кои барем еднаш се запрашале зошто вратите и преградите во кабините на јавните тоалети не се спуштаат на подот, туку се толку грубо подигнати без да им се остави на луѓето доволно простор да прават приватни работи целосно приватно?

Всушност, постојат неколку добри причини и „Брајт Сајд“ ги наброја сите.

Полесно се чистат

Поради честата употреба на јавни тоалети, потребно е да се мијат неколку пати на ден. Големиот простор помеѓу подот и вратата ги прави кабините подостапни за чистење.

Во случај на несреќа, полесно е да се помогне

Ако некое лице се онесвести или има друг здравствен проблем, ќе помине многу време пред некој да забележи. Ако има доволно голем јаз помеѓу вратата и подот, многу е полесно да забележите каков било знак на неволја. Во исто време, можно е да се лизне во кабината и да го отклучи одвнатре, наместо да ја скрши вратата однадвор.

Тие го потиснуваат несоодветното однесување

Недостатокот на целосна приватност во јавните тоалети исто така ги спречува луѓето да прават работи што не треба во кабините. (Пронајдете соба, а не тоалет).

Изградбата е поевтина

Градежните партиции што се протегаат од подот до таванот бараат попрецизен дизајн и употреба на различни материјали, што ги зголемува трошоците. За сопственикот на компанија или зграда секогаш ќе биде поисплатливо да инвестира во тоалет со повисоки прегради.

Подобра вентилација

Во целосно затворен тоалет, непријатните мириси потешко се испаруваат. Со подигнатите прегради, воздухот циркулира многу подобро, а мирисите исчезнуваат побрзо.

Полесно е да се види дали тоалетот е зафатен

Ако тоалетот е целосно затворен, секогаш ризикуваме да доживееме непријатен момент додека се обидуваме да ја отвориме вратата, или мора да ја држиме одвнатре, што е уште полошо. Кога вратата е подигната, полесно е да се види дали кабината е слободна или не.

Полесно е да се избега

Замислете заклучена брава. Ако тоалетот е целосно затворен, а околината е премногу бучна, може да поминете многу време внатре чекајќи помош. Ако има јаз подолу, лесно можете да излезете.

Луѓето ја завршуваат работата побрзо

Кога вратата не е спуштена, поради недостаток на целосна приватност, луѓето се чувствуваат како да треба побрзо да ја завршат својата работа, што го намалува чекањето, а со тоа и гужвата.

Полесно е да позајмите тоалетна хартија

Тоа страшно чувство кога ќе сфатиме дека снемавме хартија… Ако тоа се случи во јавен тоалет, можете да побарате од лицето до него да ви даде хартија. Ако бариерите се намалат, ова е невозможно да се пријави и никој не може да ве спаси.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris