Зошто луѓето со векови наздравуваат со удирање на чашите?

20 јули, 2021
affed1038841110c4097c26aa9471dd88cb53b31

Оваа честа традиција има приказна која се враќа далеку во минатото и интересни легенди.

Една од легендите вели дека во средниот век, луѓето наздравувале со удирање на чаши за да ги истераат демоните. Приказната е поврзана со црковните sвона, за кои се верувало дека нивниот звук ги брка сите мрачни сили.

На средновековните судови во Европа, непријателите биле „отстранети“ со истурање отров во вино. Откако оваа „тајна“ стана позната, за да ја добие довербата кај гостите, домаќинот на големи гозби силно ги судираше чашите со чашите на гостите за да ги измешаат пијалоците, а гостите беа сигурни дека нема отров во нивните вина. Оттука и обичајот домаќинот секогаш прво да го проба виното пред да му го понуди на гостинот.

Во античка Грција, звукот играл важна улога и во пиењето вино, но бидејќи Грците верувале дека виното внесува убавина на сите сетила, па освен вкус, боја и мирис, удирањето на чаши создавало атмосфера и за ушите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi