Зошто не треба да ги собувате чевлите за време на лет со авион? Одговорот ќе изненади многумина, а однесува до БЕЗБЕДНОСТА

30 август, 2021
Screenshot 2021-08-30 170506

Иако звучи смешно, некои непишани правила се многу важни за безбедноста на летот

Исто така, постојат и некои непишани правила што секој треба да ги почитува, со цел летот да биде што е можно поудобен и безбеден за секого, без разлика колку трае. Еден од нив се однесува на носење или соблекување чевли во текот на летото.

Зошто да не ги собувате чевлите во текот на летото?

Можеби звучи чудно или смешно, но не се препорачува да ги соблечете чевлите во авион. Тоа навистина не е забрането, но едноставно треба да се избегнува.

И ако мислевте дека тоа е само поради убавото воспитување, бидејќи сигурно нема да ви биде пријатно да се шири непријатна миризба ако вашиот придружник одлучи да ги соблече чевлите, повеќе е прашање на безбедност.

Имено, ако земеме како пример непредвидена ситуација што може да се случи во текот на летото, и кога е потребна итна реакција, патникот што ќе ги соблече чевлите сигурно нема да има соодветна реакција. Поточно, многу е веројатно дека тој нема да биде подготвен да реагира доколку има итен случај.

Истото важи и за ситуацијата кога може да има некои пукнатини во преминот, од која било причина, патник кој нема чевли на нозете, нема да може слободно да оди и да ги следи упатствата на стјуардесата.

Размислете за ова ако следниот пат сакате да ги одморите нозете во текот на летото на овој начин.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi