Зошто некои од карактерите на детските цртани се ЖОЛТИ? Ова сигурно не го знаевте!

13 март, 2021
цртан

Сунѓерот Боб, Симпсонови, Твитерберд и многу други цртани ликови се жолти. Откријте зошто жолтата боја најчесто се користи при цртање, односно боење ликови од цртани филмови.


Една од можните причини е теоријата на боите, со контрасти на боја на боја, светло-темно, топло-ладно. Најсилниот контраст на чистите бои од прв ред е жолто-црвено-сина.

Портокаловата, зелената и виолетовата, послаба по нивната хроматска вредност од жолтата, црвената и сината, даваат послаб контраст, додека впечатокот создаден од боите од третиот ред е уште послаб.

Исто така, еден од поважните контрасти е комплементарен. Две светла обоени со дополнителни бои измешани даваат бело светло. Поставени едни покрај други, тие се зајакнуваат едни со други, додека мешаните меѓусебно се контрираат.

Дополнителни парови се: жолта – виолетова, жолта – портокалова – сина – виолетова, портокалова – сина, црвена – портокалова – сина – зелена, црвена – зелена, црвена – виолетова – жолто – зелена.

Со мешање на трите основни бои (црвена, сина и зелена), се добиваат секундарни и терцијарни бои. RGB моделот е додаток, модел за мешање на светли бои, и во тој модел, жолтото всушност одговара на сината.

Третата причина е психологијата на боите, на која несвесно реагираат нашите очи. Докажано е дека различно реагираме на одредени бои и дека тие предизвикуваат различни емоционални состојби во нас.

Жолтата боја брзо го привлекува нашето око и е поврзана со среќа и енергија, а повеќето полу слепи лица ја препознаваат жолтата боја.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris