Зошто токму ЗАЈАКОТ е симбол на Велигден? Интересна приказна далеку во времето

28 април, 2021
c0f38bdfda04ea58daaaea99abfb6d2f1572e297

Како што се приближува Велигден, можеме да забележиме се повеќе зајаци низ продавниците, но и украси во куќите. Зошто баш зајак?

Велигденското зајаче за прв пат било споменато во 1682 година во германските приказни. Многумина го поврзуваат со народни ритуали, односно пагански обичаи.

Што вели легендата?

Легендата вели дека зајакот бил симбол на Еостра – паганската германска божица на пролетта и плодноста. Зајаците можат да создадат неколку легла годишно за време на нивната младост. Нелогично е да поврзете, на прв поглед, бидејќи зајакот не носи јајца, па врската со велигденските јајца е нелогична. Се верува дека овој пагански симбол на пролетта и плодноста најверојатно се споил со христијанските традиции во Германија во 17 век. Потоа, христијанскиот празник Велигден, се покрил со пагански традиции кои славеле преродба и плодност.

Велигденското зајаче и велигденските јајца настанати се како пагански симболи на пролетта и преродбата.

Според легендата, Еостра спасила птица која умирала од студ претворајќи ја во зајак за да ја заштити од студот. Еостра му понудила и сместување во замокот на сиромашниот зајак, а зајакот секоја година им давал јајца на божицата, како и на децата ширум светот, од благодарност.

Друга легенда вели дека велигденското јајце и зајакот се стари симболи на египетската божица Астрата, од каде потекнуваат Еостра и Остара, а имињата за Велигден се добиени од нивните имиња – Оестерн, Еастерн.

Зајаците веќе долго време се симбол на плодноста, додека пролетта е симбол на повторното раѓање. Иако зајаците не носат јајца, врската со нив дошла скоро природно.

Со векови, овие антички симболи биле поврзани со христијанскиот празник Велигден, така што двете традиции се споиле.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris