КОШАРКАТА Сѐ УШТЕ СЕ ОПОРАВУВА: Денеска е една година од трагичната смрт на Коби Брајант (ФОТО)

26 јануари, 2021
profimedia-0500573416

Извештај за несреќата наскоро.

На почетокот никој не можеше да поверува, а потоа, благодарение на социјалните мрежи, трагичната вест се прошири како молња – Коби Брајант и неговата ќерка Џана, заедно со уште шест други лица, загинаа во хеликоптерска несреќа. Тоа беше пред точно една година, на 26 јануари, датум кој засекогаш ќе се памети меѓу навивачите на Лос Анџелес Лејкерс, но и меѓу сите љубители на кошарката. Бидејќи Црната мамба одамна ги надмина границите на Лос Анџелес, долго време беше водечка кошаркарска sвезда за многумина ширум Светот, а кога ѕвездата одеднаш згасна, во Светот завладеа тишина.

Како точно се случила несреќата при одење на јуниорски натпревар во кошарка и што всушност се случило со хеликоптерот со кој Брајант летал безброј пати претходно, треба да се знае наскоро откако Националниот одбор за безбедност во сообраќајот објави дека ќе го објави конечниот извештај за настанот. 9 Февруари, кога треба да стане познато која е причината за несреќата. Сигурно ќе биде слаба, веројатно никаква утеха за неговата сопруга Ванеса и трите ќерки, како и за сите оние кои ѝ се восхитуваа на Мамббата ширум Светот, но конечно може да фрли светлина на сè што доведе до трагичниот настан што се случи една година пред.

Без оглед каков е заклучокот од извештајот, тоа сигурно нема да го промени она што беше Коби Брајант, светска кошаркарска sвезда која во голема мера го смени ликот на НБА лигата кога на 18-годишна возраст зачекори директно во најсилното кошаркарско натпреварување во Светот. Иако беше повлечен од Шарлот, брзо следеше замена со Лејкерси за Владо Дивац, а останатото е историја. Црната Мамба ја освои титулата пет пати со Лејкерси, и двапати беше најдобар играч во последната серија.

Да се ​​набројат сите негови успеси и признанија е доста работа. Во 2008 година, тој беше најкорисниот играч во лигата, 18 пати учесник на Ол Стар натпревари и четири пати најдобар играч на Ол Стар натпревари. Веднаш штом пристигна во НБА, тој победи во конкуренцијата за забивање, тој беше најдобар стрелец во лигата за два часа, а дресот со број 8 и 24 беше повлечен од Лејкерс. Можеби го доби најголемото признание кога многумина го споредија со Мајкл Џордан, бидејќи нивните стилови на игра беа многу слични, а ниту Брајант не бегаше од тоа. Како веќе искусен играч, тој играше двапати на Олимписките игри, во Пекинг во 2008 година и во Лондон во 2012 година. Се разбира, САД освоија златен медал и двата пати.

Брајант помина околу две децении како играч на Лос Анџелес Лејкерс, а кога во сезоната 2015/2016 објави дека ќе му биде последна, не сакаше екипите со кои Лејкерс гостуваат да подготват збогување. Сепак, во секоја сала, Мамбата доби аплауз, дури и во оние градови каде публиката редовно му свиркаше, како Бостон, Филаделфија, Сакраменто и Солт Лејк Сити. Доби заслужено збогување од лигата како еден од најголемите во историјата. За жал, само четири години подоцна, во Стејплс центарот, тој беше испратен засекогаш, во легендите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber