10 ТРИКОВИ ЗА ТОРТИ КОИ ГИ ЗНАААТ САМО СЛАТКАРИТЕ: Запомнете ги добро, особено последниот – токму таму повеќето грешат!

9 март, 2021
torta-3

Професионалните слаткари прават вакви колачи и никогаш не им се случува да не успее пандишпанот!

1. Користат кујнска вага

Печењето е „егзактна наука“ и не можете да направите „од прилика“ кога станува збор за рецепти за торти. Премалку или премногу состојка ќе влијае на вкусот и текстурата на кората од торта.

2. Ги вадат состојките од фрижидерот

Рецептите за торти успеваат најдобро ако ги извадите и јајцата и путерот од фрижидерот најмалку половина час пред да ги матите. Студените состојки ја нарушуваат рамнотежата на рецептот. Јајцата ќе бидат повеќе воздушни на собна температура, а путерот ќе биде кремаст.

3. Просеано брашно

Не можете да го тресете брашното за торта директно од вреќа или тегла и да очекувате да добиете убаво благо. Обавезно просејте го низ ситно сито. Интегралното брашно носи не само ризик од грутки, туку и погрешна количина брашно во рецептот.

4. Тие знаат да месат тесто

Не е важно што прво мешате со што. Без разлика дали работите со лажица или миксер, колачите се месат нежно, бидејќи премногу движење ќе го развие глутенот во брашното, што ќе го направи тестото тврдо и гумено.

5. Користат калап со вистинска големина

Не без причина рецептот за тортата наведува колкав плех или калап треба да користите. Премалиот ќе доведе до торта што може да не се испече на средина и да истекува, а преголемата ќе доведе до премногу тенка кора што може да изгори.

6. Го подмачкуваат калапот со путер

Ако имате нелеплив калап или мислите дека сте се погрижиле за бизнисот со хартија за печење, грешите. Путерот извршува повеќекратна функција при печење торта. Полесно е да се извади од калапот, но тоа е само почетокот на приказната. Вистинската количина путер ја прави надворешната кора убаво да се испече и да добие златна боја. Ако воопшто не ставите путер, ризикувате кората да се препече и да се исуши на рабовите. Исто така, знајте дека премногу путер може да направи да загори тортата. Премачкајте со тенок слој и нема за што да се грижите.

7. Печат на средина на загреана рерна

Немојте да го изматите тестото и потоа да се сетите да ја вклучите рерната. Оставете ја добро да се загрее додека работите со тестото, и ставете го калапот на средната решетка. Тестото ќе се пече рамномерно. Почекајте тестото да започне да се крева, и на половина од печењето, брзо отворете ја рерната и завртете ја, за да бидете сигурни дека секој дел од тортата е печен и поблиску до грејачот и поблиску до вратата на рерната.

8. Не ја отвораат рерната

Моментот што го спомнавме само, кога ќе го ротирате калапот, е единствениот пат кога ви е дозволено да ја отворите рерната и да ѕирнете внатре. Ако го правите ова премногу често за да ја проверувате слаткарницата, температурата во рерната паѓа и тортата „пропаѓа“ во центарот.

9. „Тргнаат“ пет минути од печењето

Пет минути пред крајот на печењето според рецептот, можете да ја извадите кората и брзо да ја боцкате со чепкалка за заби. Ако излезе суво, извадете ја, готова е!

10. Не ја допираат кората додека е топла

Мирисот на кора штотуку испечена е волшебен и ќе почувствувате желба веднаш да започнете со сечење. Нема шанси! Професионалните слаткари ја доставуваат тортата на жица за да го изладат пецивото. Така се лади и одозгора и оддолу и нема да добиете слаткарница што е густа пареа на дното. Само кога е целосно ладно, можете да го пресечете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris