Алкохолниот сладолед е идеално задоволство за жешките летни денови

2 јуни, 2021
sladoled-dreamstime-xl-84581376

За време на топлите и сончеви денови, ние често посакуваме нешто ладно и освежувачко, а најдобриот начин да ја задоволиме таа потреба е да подготвиме „пијан“ сладолед

Овие ледени лижавки со додаток на алкохол се совршени за скари, прослави на родендени или како десерт за викенд. Со нив ќе можете уште повеќе да уживате во летото и топлите зраци на сонцето.

Џин – тоник лижавче

Состојки:

100 мл џин

25 грама шеќер

16 грама јагоди

2 лимети

4 ливчиња босилек

2 лименки од кој било тоник

Подготовка:

24sata

Сварете мала количина вода во сад. Ставете го шеќерот во садот со зовриена вода и мешајте додека не се раствори шеќерот. Исечете ги јагодите по должина, исечете една од лиметите на половина и исцедете го сокот во шеќерната вода. Исечете ја другата лимета на кришки. Во изладената смеса додадете џин и тоник и измешајте сè добро. Ставете лист од босилек во секој калап за сладолед, заедно со парчиња јагода и лимета. Наполнете ги калапите точно до работ и ставете стапче во секој од нив. Замрзнете преку ноќ. Оваа количина е доволна за четири лица.

Сладолед од лубеница, вотка од малина и киви

Состојки:

300 грама лубеница

30 малини

100 мл вотка со вкус на малина

2 киви

Малку лимонада

Подготовка:

Исечете ја лубеницата и ставете ја во блендер. Измешајте ја заедно со вотката. Процедете ја мешавината од лубеница и вотка низ сито во бокал или сад. Ставете околу пет малини на дното на секој калап за сладолед, ви треба околу еден сантиметар простор на врвот на калапот, а потоа турнете ги малините надолу. Истурете ја мешавината од лубеница и вотка во калапот и ставете ја смесата во замрзнувач еден час, или додека не се замрзне сокот од лубеницата, но не целосно. Додека се замрзнува, извадете ја кората од кивите и исечете ги на коцки.

24sata

Додадете киви на коцки на горниот дел од калапот и притиснете го. На крај, истурете лимонада или бистар сок над сè што е во калапот. Ставете го стапчето во секоја форма и ставете го сладоледот повторно во замрзнувачот додека не се замрзне целосно. Оваа количина е доволна за 4-6 лица.

Веганска ледена пина колада

Состојки:

250 грама ананас

100 мл ликер од кокос

50 мл сируп од агаве

400 мл кокосово млеко

Подготовка:

24sata

Исечете 200 грама ананас и додадете го во блендер заедно со ликерот од кокос, сирупот од агаве и кокосовото млеко. Мешајте додека не се изедначи смесата. Истурете ја смесата низ сито за да ги отстраните сите остатоци. Исечете ги преостанатите парчиња ананас на парчиња, за да бидат потенки. Додадете ги во калапи за сладолед. Истурете ја смесата во калапите и ставете ги стапчињата во секоја од нив. Замрзнете преку ноќ и уживајте. Количината на состојки е доволна за осум лица, пишува Метро.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi