Американски хамбургер лепчиња: Највкусна замена за леб! (РЕЦЕПТ)

11 март, 2021
244107_shutterstock-1163579638_ls

Можете да ги користите наместо леб со кој било оброк, или кога ќе одлучите да направите вистински американски хамбургери.

Состојки:

2,5 лажички квасец,
4,5 чаши брашно,
1,5 лажички сол,
2 лажици шеќер,
75 грама стопен путер,
половина чаша млеко,
1 чаша млака вода.

За обложување:

1 јајце,
1 лажица вода,
сусам.

Подготовка:

Истурете шеќер и квасец во млака вода. Оставете квасецот да нарасне. Во голем сад, истурете го брашното и солта и промешајте. Во квасецот додадете млако млеко и путер. Полека додадете го квасецот во брашното. Направете тесто. Покријте го тестото со фолија за храна и оставете го да нарасне на топло место.

Ставете го нараснатото тесто на рамна, побрашнета површина. Поделете го тестото на 8 еднакви делови. Секој дел направете го во форма на топка. Топчињата премачкајте ги со изматено јајце и вода. Потоа посипете ги со семе од сусам.

Топчињата ставете ги во плех обложен со хартија за печење. Печете 15 минути на 200 степени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi