Брз и вкусен десерт со крем од ванила кој ќе го сака целото семејство

11 февруари, 2021
1405283 (1)

Сакаме кога можеме да споделиме со вас брзи рецепти што нема да ве прикотват на шпорет. Ви донесовме ваков рецепт и овој пат, а тоа е десерт со крем од ванила кој е навистина подготвен многу брзо и толку едноставен што сите ќе можат да го подготват без какви било проблеми. Важно е само да го оладите десертот и да започнете уживање во слаткото!

Десерт со крем од ванила
Состојки
3 јајца
200 гр шеќер
100 гр скроб
10 гр ванилин шеќер
1 литар млеко
300 мл ладна слатка павлака
100 гр шеќер во прав
50 гр чоколадо за готвење
Подготовка

  1. Изматете јајца и шеќер, а потоа додадете скроб, ванилин шеќер, 100 мл млеко и мешајте повторно кратко.
  2. Загрејте го остатокот од млекото во тенџере на оган и ставете ја претходно подготвената смеса. Мешајте со жица за матење на тивок оган додека не се згусне кремот.
  3. Покријте го кремот со фолија и оставете го да се олади 30 минути во фрижидер. Потоа измешајте го со миксер.
  4. Во друг сад измешајте ја слатката павлака и шеќерот во прав. Пренесете ја добиената смеса во кремот и нежно измешајте.
  5. Истурете го кремот во огноотпорен сад од 22 х 22 см, измазнете го и одозгора изрендајте чоколадо за готвење. Обавезно оставете го десертот да се олади во фрижидер најмалку 30 минути.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi