Брзо и лесно: Рецепт за најдоброто тесто за пица!

22 септември, 2021
Screenshot_1

Пицата е омилено јадење во разни прилики, но ниту најдобрите сосови не можат да го спасат лошото тесто.

За да ги усовршите вештините за печење пица додека избегнувате да купувате тесто, ви го носиме наједноставниот рецепт за тесто за пица.

СОСТОЈКИ:

  • 20 гр свеж квасец или една кесичка сув квасец
  • 2-3 лажици топла вода
  • 1 лажичка шеќер
  • 320 гр меко брашно
  • 1 лажичка сол
  • 2-3 лажици маслиново масло
  • 2 дл вода

ПОДГОТОВКА:

Промешајте го квасецот во малку топла вода, додадете шеќер и оставете го да стои 5 минути на топло место

Додадете го издигнатиот квасец, оставен да отстои најмалку 5 минути, во мазното брашно и започнете со месење со додавање топла вода.

Продолжете додека тестото не стане мазно, потоа покријте го тестото со крпа и оставете го да одмори 30 минути додека не нарасне.

Најдобро е да го замесите тестото со рацете што претходно сте ги измиле и „намачкале“ со брашно, бидејќи во спротивно ќе ви се залепи премногу на дланките.

Кога тестото ќе нарасне, развлечете го по желба и додадете ги состојките што најмногу ви се допаѓаат.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris