ДОМАШЕН ЈОГУРТ СО КАЈСИИ: Идеално благо за жешките денови!

30 јули, 2021
IMG_2753

Потребни состојки:

кисело млеко – 4 – 5 лажици, полно (густо, кремасто)
кајсии – 4 парчиња, големи
шеќер – 4 лажици
нане – лисја за декорација

Подготовка:

  1. Излупете кајсии, измијте ги и исечете ги на парчиња. Истурете густо кисело млеко и шеќер во нив.
  2. Се блендира во мазна и воздушна хомогена смеса. Можете исто така да го направите ова во блендер.
  3. Запечатете ја готовата смеса со јогурт добро во кутија или сад покриен со стреч фолија. Ставете го во фрижидер и извадете го 30-60 минути за повторно да промешате со жица за матење. Ако сепак имате машина за сладолед, користете ја.
  4. Кога сладоледот ќе се зацврсти доволно, наредете го во чинии или чаши и сервирајте со гарнир од свежи листови нане.
    Во случај да не сте можеле често да го промешувате сладоледот од јогурт според упатствата, не грижете се. Пред сервирање, оставете да се опушти на собна температура и потоа изматете со миксер за раце за да стане мазен и кремаст.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi