ДОМАШЕН ЛЕБ СО СИРЕЊЕ ГО ПОЛУДИ ИНТЕРНЕТОТ СО 3 МИЛИОНИ ПРЕГЛЕДИ: Се топи во уста како ништо друго досега!

4 април, 2021
246409_hleb_ls

Овој лесен рецепт за домашен леб, кој навистина изгледа посебно, има над 3 милиони прегледи! Состојките се лесно достапни, подготовката е едноставна, а резултатот е ефикасен и вкусен.

Состојки за тесто:

200 гр брашно
1 јајце
20 гр шеќер
4 гр инстант квасец
3 гр сол
80 мл топло млеко
30 гр путер

Намаз:

3 чешниња лук
1 лажица мајонез
1 лажица шеќер
Кромид
13 гр путер
140 гр сирење

Подготовка:

Измешајте ги состојките за тестото и оставете го да нарасне, а потоа формирајте кружен леб сличен на тестото за пица, само подебел.
Вклучете ја рерната на 180 степени.
Издробете го лукот, измешајте го со мајонез, шеќер, путер и ситно исечен млад кромид.
„Исечете“ шара на лебот со лажица на површината, премачкајте со смесата и посипете со рендано сирење.
Печете околу 15 минути или додека убаво не зарумени и сирењето почне да се топи.