ДОМАШНА СЛАДОЛЕД ТОРТА: Брзо се спрема, а е исклучително вкусна и сочна!

14 јули, 2021
253732_20210711-150550_ls

Потребно е:

200 гр мелени ореви
200 гр мелени бисквити
200 мл слатка павлака
200 мл павлака
малку екстракт по желба
крем за шлаг за украсување
2 лажици шеќер во прав
50 гр стопено чоколадо

Подготовка:

Изматете павлака со шеќер во прав и ванила. Изматете ја и слатката павлака, па комбинирајте сè. Поделете на 2 дела. Додадете мелени бисквити и 3-4 лажици млеко на една, и мелени ореви и растопено чоколадо и екстракти од малина или јагода на другата. Изедначете сè добро. Со проѕирна фолија покријте округла лента со дијаметар од 24 см.

Чоколадниот дел наредете го на дното, а преку него делот со мелени ореви. Над ставете неколку бисквити потопени во млеко. Внесете го и ставете го во замрзнувач 1-2 часа. Свртете го на послужавник.

Одозгора изматете 100 гр шлаг и посипете го со сечкани ореви. Повторно ставете во замрзнувач да се излади добро.