Ефтин, лесен и РАЗОРУЖУВА со вкусот: Ќе го правите овој германски колач со ЈАБОЛКА СЕКОЈ ДЕН (РЕЦЕПТ)

31 август, 2021
302747_shutterstock-415369960_ff

Овој колач е направен од наједноставните состојки, и не ви треба многу време за да го подготвите.

Доколку сте љубители на јаболка, пробајте ја оваа едноставна бисквит торта со јаболка, и не пропуштајте ги волшебните топчиња со јаболка.

Состојки:

4 чаши јаболка (сецкани и излупени)

чаша масло

2 чаши шеќер

2 чаши брашно

2 јајца

1 ванилин шеќер или лажичка екстракт од ванила

лажичка или две цимет

лажичка сода бикарбона

прстофат сол

Подготовка:

Изматете ги јајцата со шеќерот и ванилиниот шеќер. Потоа, додадете масло, промешајте, а потоа додадете брашно, сода, цимет и сол. Измешајте се во една смеса.

Додадете ги исецканите и излупени јаболки во смесата.  

Истурете во тава обложена со хартија за печење, потоа печете на 180 степени 45 минути или додека не видите дека е готово, во зависност од вашата рерна.

Послужете го колачот со сладолед или посипете го со шеќер во прав.

Пријатно!