ИНТЕРЕСЕН ДЕСЕРТ КОЈ НЕ СТЕ ГО ПОДГОТВУВАЛЕ ДОСЕГА: Еве како да направите ТАЈНА ТОРТА!

3 април, 2021
interesantan-desert-koji-niste-pripremali-do-sad-evo-kako-da-napravite-tajnu-tortu-video

Сосема поинаква торта од сите што сте ги направиле досега. Можеби ви изгледа комплицирано, но потребно е малку напор и ќе добиете невообичаено задоволство.

Состојки:

За вафли:

2 јајца
150 гр путер
250 гр брашно
75 гр шеќер
200 мл вода
малку сол

За фил:

1,25 кг сирење маскарпоне
480 гр слатка павлака
75 гр шеќер во прав
1 лажичка екстракт од ванила
150 гр стопена карамела

За глазура и украсување:

150 гр млечно чоколадо 55%
200 гр мелени лешници и кикирики

Подготовка:

Добро изматете јајца, стопен путер, шеќер, вода и сол. Додадете брашно и изматете. Истурете ја смесата за вафли во тостер за вафли или галети. Направете јајцест сад од алуминиумска фолија и прелијте го дното со растопено чоколадо. Ставете ги вафлите на чоколадото. Поставете го целиот сад со вафли и рабовите и дното.

Изматете ги маскарпонето и шеќерот во прав. Додадете слатка павлака и ванила, и добро комбинирајте со миксер. Истурете го филот преку вафлите, па натопете малку во средина, па истурете ја стопената карамела. Ставете го во фрижидер 30 минути. Раширете го филот што сте го истуриле над карамелата и ставете ги вафлите над нив. Премачкајте со стопено чоколадо и ставете го во фрижидер уште 30 минути. Свртете ја тортата, извадете ја фолијата, премачкајте малку повеќе со чоколадо и посипете ги со лешници.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris