Искористете го преостанатото мезе и направете ја највкусната солена торта! Одличен предлог за брза и едноставна вечера!

14 октомври, 2021
Torta-de-panqueques-00

Имавте гости, ви останаа шунка, сирење, колбаси, сланина, еве како можете мудро да ги искористите.

Ако ви остана мезе од слава, не фрлајте ја преостанатата храна, туку искористете ја за да ја направите оваа солена торта што можете да ја послужите за вечера.

Состојки:

500 гр леб
0,5 dcl масло
2 јајца
2 дкл млеко
сол и бибер
7 маслинки
200 гр разни сирења
50 гр колбаси
50 гр сланина
50 гр пршута
10 грозје (по избор)

Подготовка:

Исечете го лебот на мали коцки и прелијте го со маслото и млекото, па додадете ги јајцата. Додадете сол и бибер по вкус. Седнете ја масата со рацете за да стане кашеста. Поделете ја добиената мешавина на два нееднакви делови. Првиот дел нека биде ⅓, а вториот ⅔.

Ставете го првиот дел во тава и обликувајте го како палачинка, а потоа посипете со ситно исечкани маслинки, сирење, колбаси, сланина и пршута. На крајот, посипете со 10 топчиња грозје (но и не мора) и додадете уште 100 гр сирење.

Одозгора рамномерно распоредете ја остатокот од масата на лебот. Печете 10 минути. Користете чинија, превртете на другата страна и печете уште 10 минути. Послужете топло.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris