Јадење за топли денови: Витамински ориз кој дава сила, а брзо се спрема!

8 јули, 2021
0607ba0262b56956cb42e07578aab005cf57ff66 (1)

Ова е одлично јадење за топлите денови, бидејќи не е „тешко“, а се подготвува брзо.

Клучна состојка на ова јадење е омлет, а наместо вок можете да користите подлабока тава.

Потребно е:

300 гр ориз
4 јајца
еден сноп млади кромид
сол
бибер
соја сос
масло
парче путер
50 гр грашок
свежа црвена пиперка
моркови

Ситно исецкајте ги пиперките и морковите, и згответе грашок и ориз. Кога оризот ќе почне да се готви, исклучете ја плочата за готвење, покријте ја тавата и оставете половина час да ја впие водата. На овој начин оризот ќе остане лабав. Изматете јајца, додадете сол и бибер и направете омлет. Кога ќе заврши, сролајте го и исечете го на мали јуфки. Во добро загреан вок (или длабока тава) пржете млад кромид (лук) и зеленчук во масло, мешајќи постојано, неколку минути.

Потоа додадете ориз, соја сос и путер, испржете сè заедно уште малку, мешајќи, па додајте ги јуфките во омлетот. Сервирајте топло, а по желба посипете со ситно исечен млад кромид.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi