Кафе колач: Потребни ви се само пет состојки

23 јуни, 2021
Screenshot 2021-06-23 133459

Без печење

Состојки:

Крем – 500 мл

Темно чоколадо – 200 гр

Какао – 20 гр

Бисквити – 300 гр

Кафе – 100 мл

Подготовка:

Натопете ги бисквитите во кафето и наредете ги во калапот. Истурете го стопеното чоколадо во кремот (слатка павлака) и промешајте. Ставете го во микробранова печка 2 минути и потоа изматете со миксер додека не се згусне убаво, премачкајте ја смесата преку бисквитите, а потоа наредете уште еден слој и премачкајте со смесата. Повторувајте ја постапката додека имате материјал.

Големина на калапот 27 см x 8 см.

Оставете да се излади 2 часа.

На здравје!