Крцкави и сочни профитероли со сирење и сланина не може да биде лоша идеја… (РЕЦЕПТ)

29 мај, 2021
66a42004a4f82fa7b590f2ef2ef848d6-hero

Време е да заборавите сè што знаевте за ова задоволство, бидејќи во овој случај тоа не е сладок залак, но ќе исчезне од масата исто толку брзо!

Потребни состојки за 30 парчиња

Тесто:

 • 150 гр брашно
 • 100гр несолен путер
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица сол
 • 4 јајца

Полнење:

 • 200 гр меко козјо сирење
 • 100 гр слатка павлака
 • бибер
 • 6 лажици сецкан црвен кромид
 • сланина

Подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 190 степени и обложете плех со хартија за печење
 • Во тава, на огин, измешајте путер и малку вода додека не зоврие, тргнете ја од оган
 • Во посебен сад, измешајте брашно, шеќер, сол
 • Додадете ги сувите состојки во путерот и мешајте со дрвена лажица додека тестото не почне да се одделува од тавата
 • Во друг сад изматете ги јајцата и додајте ги на тестото и добро измешајте
 • Поделете ги парчињата тесто на хартија за печење, со голема лажица или лажица за сладолед
 • Печете околу 30 минути додека не поруменат
 • Оставете да се изладат, но на секое парче направете по едно дупче за да не остане пареата внатре
 • Изматете го шлагот, додадете сирење, бибер
 • Ставете во ќеса за украсување торти и ставете доволно крем во секоја дупка
 • Лесно испржете ја сланината, и кога ќе се олади, искинете ја на парчиња и украсете го секое парче со неа