Крцкави однадвор и меки одвнатре: Кифлички со КРЕМ ОД ВАНИЛА кои ги правеа нашите баби (РЕЦЕПТ)

3 септември, 2021
kiflice

Уникатниот вкус сигурно ќе остане во вашата меморија

Меки одвнатре и крцкави однадвор, овие кифлички се едно од пецивата што го одбележаа детството на многумина.

Не постои дете кое не сака кифлички, така што тие ќе бидат целосен погодок.

Овие слатки кифлички се полнети со пудинг од ванила, а исто така можете да направите и фил по ваш избор.

Состојки:

1 кг брашно

50 гр свеж квасец

5 лажици шеќер

1 лажичка сол

350 мл млеко

250 гр путер

2 пудинзи од ванила

1 јајце

Подготовка:

Од наведените состојки замесете тесто. Оставете го да одмори 15 минути, а потоа поделете го на помали топчиња од по 100 грама. Оставете ги топчињата да нараснат околу 20 минути. Премачкајте ги со јајце и печете 40 минути на 170 степени.

Подгответе го филот. Сварете го пудингот според упатствата од кесичката. Кога кифличките се готови и оладени, секоја од нив благо се расекува и се полни со крем од ванила.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi