„Крофнести перничиња“: Десерт кој достоинствено ги заменува крофните и се подготвува побрзо

13 февруари, 2021
62035355-przeni-jastucici-beignets

Овој десерт ни доаѓа од Њу Орлеанс, а зад неговото име всушност се крие малку поинаква и поедноставна верзија на крофни. Пржените перничиња направени од тесто се многу слични на крофните, но процесот на нивно правење трае малку пократко бидејќи тие не треба да се подигнат и се сечат на квадрати за да нема остаток од тесто.

Традиционално се јадат само попрскани со шеќер во прав, но можете да ги послужите и со вашиот омилен џем или да ги потопите во чоколаден сос, како што тоа го прават често во Њу Орлеанс, особено за време на карневалот.

СОСТОЈКИ:

 • 500 грама брашно за тесто
 • 230 грама млако млеко
 • 40 грама стопен путер
 • 1 големо јајце
 • 50 грама шеќер
 • 10 грама сол
 • 2 мали лажици сув квасец или 20 грама свеж квасец
 • 4 лажици млеко од квасец
 • 1 литар масло за пржење
 • шеќер во прав за сервирање


ПОДГОТОВКА:

 1. Во мал сад ставете четири лажици млако млеко, додадете малку шеќер, промешајте го квасецот (сув или свеж по желба) и добро промешајте. Посипете со малку брашно.
 2. Ставете го брашното во голема чинија. Кога квасецот се крева, измешајте го во брашното. Потоа додадете сол, шеќер, јајце, путер и млеко. Прво, комбинирајте ги сите состојки, а потоа рачно измесете го тестото за да добиете мазно топче. Покријте го садот со крпа или проѕирна пластична фолија и оставете го тестото да се крева на оган околу еден час.
 3. Развлечете го тестото во правоаголник или квадрат, со дебелина од 1 см. Со тенок и остар нож валани во брашно или машина за пица, исечете го тестото на помали квадрати.
 4. Подгответе малку подлабока тава за пржење и загрејте го маслото во неа на среден оган. Ставете неколку перничиња во загреаното масло, во зависност од големината на садот, но внимавајте да не ги ставате премногу бидејќи тогаш нема да се печат правилно поради недостаток на простор. Кога ќе се испечат од едната страна и ќе добијат убава златно жолта боја, превртете ги на другата страна и печете додека не добијат иста боја.
 5. Извадете ги од садот и ставете ги на чинија или плех обложен со кујнска хартија за да впијат вишок маснотии.
  Посипете ги со многу шеќер во прав пред да ги послужите.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi