ЛАЗАЊИ ОД ТИКВИЧКИ СЕ РУЧЕК КОЈ СЕ ПАМЕТИ: Лесно и сочно јадење, совршено за летните денови!

13 август, 2021
155007_shutterstock-437513749_ls

Јадење лесно за подготовка што освојува со својот полн вкус при првиот залак. Одлично е како главно јадење, а исто така и како ладно предјадење.

Состојки:

тиквички 2 кг
мешано мелено месо 0,5 кг
кромид 1 мала главица
јајца 4
млеко 100 мл
сол по вкус
бибер по вкус
магдонос по вкус
брашно 100 гр

Како да се подготви:

Исчистете ги тиквичките, исечете ги по должина, посолете и оставете ги на страна да истече водата.

Кромидот добро пропржете го на малку масло, потоа додадете мелено месо, сол, бибер, магдонос и други зачини по вкус. Исцедете ги тиквичките малку од водата, а потоа превртете ги лесно во брашно. Се реди во тава во која претходно сте сипале малку масло. Наредете ред тиквички, ред месо и завршете со тиквички.

Покријте ја тавата со алуминиумска фолија и ставете ја во загреана рерна да се пече околу 15 минути. Потоа отстранете ја фолијата. Изматете 4 јајца со 100 мл млеко и прелијте ги тиквичките. Вратете се во рерна уште 15 минути за добро да се испече. Оладете малку, потоа исечете ги на коцки и послужете.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi