Магичен куглоф со ф’стаци: Рај за очите и блаженство за устата!

21 март, 2021
4655ae1673dafbda734277e67e2ca594f2b2dbf0

Потребни се само 50 грама ф’стаци!

Куглофот со ф’стаци и чоколадо се подготвува еден час, а потребно е само да се набави калап за колачи. Ако немате тркалезен калап, истурете ја смесата во тава.

Состојки:

130 гр чоколадо за готвење

160 гр шеќер

120 гр маргарин или путер

6 јајца

40 гр шеќер во прав

130 гр брашно

100 гр засладено овошје (брусница, ананас)

50 гр излупени ф’стаци

150 гр млечно чоколадо

ќесичка прашок за пециво

Подготовка:

Растопете го чоколадото за готвење на пареа, заедно со маргаринот (путерот) и шеќерот. Потоа тргнете го садот од шпоретот и во него изматете ги жолчката од јајцето и прашокот за пециво, така што смесата ќе биде фина, пенлива. Одделно изматете ги белките во цврст снег и додадете го шеќерот во прав, а потоа и брашното.

Нежно промешајте, како да се меша пена.

Лесно, мешајќи рачно, комбинирајте ги двете смеси и додадете го засладеното овошје. Силиконскиот калап премачкајте го со маргарин и истурете ја подготвената смеса во него. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 50 минути.

Извадете го колачот од калапот кога ќе се олади и прелијте го со стопено млечно чоколадо. Ситно исецканите ф’стаци посипете ги одозгоре и ставете ги во фрижидер да се стегне.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris