Најубавиот рецепт! Совршена комбинација на две јадења што ги обожаваме!

1 март, 2021
чеи

Не можете да одлучите дали повеќе сакате да јадете тестенини со сос или чизбургер? Не мора да мислите, туку направете комбинација од две популарни јадења.

Тестенините чизбургер вклучуваат класични вкусови како сирење, мелено говедско месо, домати, но и неколку интересни додатоци.

Состојки за тестенини чизбургер:

 • 800 грама излупени домати
 • 450 грама мелено говедско месо
 • 400 грама тестенини
 • 400 грама рендано сирење
 • 350 мл супа од месо
 • 60 грама брашно
 • 60 грама путер
 • 2-3 млади кромид
 • 2 лажички мелен сенф
 • 1 лажица сос
 • со бибер по желба
 • зелена салата за украсување
 • кисела краставица за украсување

Подготовка:

Гответе ги тестенините ал денте според упатствата на пакувањето. Во голем тенџере, изрендајте го говедското месо до златно кафеава боја. Ќе ви одземе околу пет до седум минути. Извадете го меленото месо од тенџерето и растопете го путерот во него. Во растопениот путер додадете брашно и добро мешајте додека не исчезнат сите грутки. Постепено додавајте супа од млеко и месо, постојано мешајќи, додека сосот не почне да се згуснува. Зачинете со сенф и сос. Додадете ги тестенините и меленото месо и варете ги сите заедно на ниска температура околу пет минути за да не се спојат вкусовите. Додадете сол и бибер по желба. Додадете варени тестенини и сецкан млад кромид и измешајте сè добро. Додадете го ренданото сирење и оставете го да се стопи и да се соедини со останатите состојки. Послужете со парчиња кисела краставица и лисја од свежа салата.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi