Одлична идеја за фина вечера: Пита со аспарагус, печурки и зеленчук (РЕЦЕПТ)

26 март, 2021
f5f325c8366bd520da51a44c79456a78

Искористете ја сезоната

Аспарагусот е добар за јадење затоа што помага да се исфрли вишокот течност од организмот, а влакната со кои е богат се одлични за стимулирање на варењето на храната. Покрај тоа, тие се полни со витамини и минерали

Направете фантастичен, лесен и здрав quiche со аспарагус што ќе ги воодушеви дури и луѓето кои не се премногу „луди“ за здрава исхрана. Тоа е оброк полн со витамини, минерали, влакна и други состојки важни за физичкото и менталното здравје. Аспарагусот се смета за супер храна. Богат е со витамини А, Ц и К и фолна киселина, железо, бакар, калиум, фосфор, манган итн.

Дивиот аспарагус влегува во овој рецепт, но задолжително отсечете го дрвениот дел од стеблото, но не го фрлајте бидејќи може да биде одличен додаток на супи и чорби.

Состојки за quiche:

* 2,4 дл чаша

2 чаши сецкан аспарагус

220 гр печурки исечени на парчиња

1 чаша сецкани домати

2 чаши сецкан кељ или спанаќ

350 гр меко тофу

1 чаша брашно од леблебија

1/4 чаша квасец

2 лажици соја сос

лажичка сушена мајчина душица

лажичка суво оригано

1/2 лажиче куркума

1/2 лажиче хималајска сол

1/4 лажиче црн пипер

Подготовка:

Вклучете ја рерната на 180 степени, и додека се загрева, започнете со подготовка. Загрејте малку масло во вок или длабока тава и ставете ги аспарагусот, печурките, доматите и кељот на средна топлина околу 5 минути, сè додека сè омекнат.

Потоа изблендирајте тофу, брашно од леблебија, квасец, соја сос и зачини во блендер и ставете ја оваа смеса во вок тавата со зеленчукот и печурките. Промешајте добро и префрлете го во плех за печење. Одозгора можете да ставите малку исечкан аспарагус.

Печете околу 40 минути. Кога е готово, оставете да се излади десет минути и сервирајте.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris