Одлично и како оброк и како прилог: Највкусната компир салата со пилешко месо, без мајонез!

26 јули, 2021
All-In-One Chicken Potato Salad

Состојки и подготовка:

500 гр. пилешки гради (или приближно 1 парче)
1 кг. компири
200 гр. моркови
Згответе месо и зеленчук и оставете да се излади целосно.

За да го замените мајонезот:

2 варени јајца
100 мл. масло
1 лажичка сенф (може да биде и повеќе)
1 лажица сок од лимон (или оцет)
малку сол

Изматете сè со миксер или обична маталка.

3 средни кисели краставички
1 кромид
2 лажици оцет
1 лажичка сол (или по вкус)
малку пиперка
1 лажичка мелена лута пиперка (може да биде слатка)

Исечете го изладеното месо и зеленчук во ленти. Краставиците и кромидот исто така. Измешајте ги сите наведени состојки и оставете ја салатата да стои пред да ја послужите, бидејќи така е најубава. Пријатно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris