Однадвор крцкави, а внатре меки: Рецепт за најдобрите миризливи переци од вашата кујна

22 април, 2021
pretzels-52973561920-830x0

Омилените пецива за појадок кај повеќето луѓе се переци. Ретко кој може да одолее на миризливи, свежи, топли переци од пекарницата. Сепак, тие не се секогаш достапни. Затоа е идеално да имате добар и докажан рецепт за меки переци, кои секогаш можете да си ги направите дома.

Откако ќе пробате вака подготвено пециво, тоа секогаш ќе биде ваш прв избор.

Состојки:

 • 800гр брашно
 • 20гр свеж квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1,5 лажичка сол
 • 500мл топла вода
 • 1дл масло

За солениот прелив:

 • 50гр брашно
 • 20гр сол
 • 60мл вода
 • или груба морска сол, сусам, ким за посипување

Подготовка:

Промешајте го квасецот со малку топла вода, од вкупната количина, и шеќер и почекајте да проработи.

Во сад за мешање, истурете го брашното, солта, додадете го квасецот, остатокот од топла вода и масло. Месете го тестото прво со процесор за храна, а потоа со рака. Поставете го садот настрана за да нарасне тестото и да се дуплира.

За тоа време, подгответе солен прелив. Во мал сад, измешајте со брашното, а потоа полека додадете ладна вода и изматете сè во хомогена смеса, без грутки.

Смесата треба да биде прилично густа, но може да истекува од лажицата.

Измешајте го нараснатото тесто и поделете го на 10 дела, обликувајте го секој дел во топка, покријте го со крпа и оставете го да стаса уште 10 минути.

Потоа, превртете го секое парче во долга нишка од околу 70 см и свиткајте во форма на перек. Ставете ги свитканите переци, со шевовите надолу, на плехот за печење.

Загрејте ја рерната на 250 степени и печете ги гевреците додека малку поруменат. Потоа прелијте ги со солен прелив и вратете ги во рерна уште 5 минути додека не поруменат малку и преливот се исуши.

 • Ако правите переци со ким, морска сол или сусам, ставете ги попрскувањата по ваш избор врз непеченото тесто и печете.

Извадете ги переците од рерна и уживајте во нивниот вкус!

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi